Za grosze żyć się nie da

Jak zapowiedziały, tak zrobiły. W czwartek (20 grudnia), punkt 12, pracownice administracyjne obu chełmskich prokuratur wyszły przed budynek, by pokazać swoje niezadowolenie.


„Prestiżem rachunków nie zapłacimy”, „Stop dla oszczędzania naszym kosztem” – pod takimi hasłami odbyła się czwartkowa pikieta pod budynkiem siedziby Prokuratury Rejonowej w Chełmie i Zamiejscowego Ośrodku w Chełmie Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Zgodnie z zapowiedziami w oknach pojawiły się plakaty, a pracownice administracji obu jednostek wyszły na ulicę, by dołączyć do zapoczątkowanej przez pracowników cywilnych sądu akcji protestacyjnej.

– To protest wszystkich pracowników wymiaru sprawiedliwości – mówią.

Ich zdaniem obecna sytuacja zarówno w sądownictwie, jak i w prokuraturze jest krytyczna i zagraża normalnemu funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Domagają się: debaty parlamentarnej nt. sytuacji finansowej pracowników sądów i prokuratury, niezwłocznego uchwalenia planu modernizacji prokuratury gwarantującej coroczne podwyżki uposażeń, podwyżki wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratury o 100 zł netto w 2019 roku, stworzenia nowej ustawy gwarantującej podwyższenie płac wszystkich zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości przez ich powiązanie z wynagrodzeniami prokuratorów i sędziów (wskazują na rażące dysproporcje). (pc, fot. mg)