Za mało flag

Nasza Czytelniczka zwraca uwagę, że niewielu chełmian wywiesza flagi, aby uczcić święto narodowe. – To przykre, 15 sierpnia niewiele było widać w mieście biało-czerwonych barw – mówi mieszkanka Chełma.

– W święto Wojska Polskiego na domach wisiały tylko pojedyncze flagi, brakowało ich na bankach i innych instytucjach – mówi nasza Czytelniczka. – To smutne, że nie potrafimy uczcić narodowego święta. Mieszkam w bloku Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która na szczęście zawsze wywiesza flagi w święta narodowe.
Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma, zapewnia, że na budynku ratusza zawsze w święta narodowe powiewają biało-czerwone barwy.
– Nie wyobrażam sobie, aby było inaczej – mówi wiceprezydent Mościcki. – To jest element patriotyzmu. Nie powinniśmy się wstydzić naszych symboli narodowych. W innych państwach flagi wywieszane są nie tylko z okazji świąt narodowych, ale też innych ważnych wydarzeń. U nas też tak powinno być. Ja na swoim domu zawsze wywieszam flagę z okazji świąt narodowych. Uważam, że to mój obowiązek.
Flagi państwowe mogą być wywieszane nie tylko dla uczczenia uroczystości, rocznic i świąt państwowych. Właściciele prywatnych posesji mogą legalnie wywiesić flagę także z okazji ważnych uroczystości prywatnych. Aby nie złamać prawa, należy się przy tym zastosować do kilku zasad: flagi państwowe mogą być wywieszane od rana do zmroku, powinny być czyste, o czytelnych barwach i wzorze. Nie należy wywieszać flag narodowych w dni deszczowe i przy silnym wietrze, flaga nie powinna też dotykać podstawy masztu. Osobom prywatnym nie wolno wywieszać flagi z godłem – muszą posłużyć się flagą biało-czerwoną. (mo)