Za mundurem już nie sznurem

Dziesięć lat temu o pracę w służbach mundurowych starało się tysiące młodych chełmian. Dziś rekrutacje do policji albo straży granicznej prowadzone są bez przerwy, ale kandydatów jest dużo mniej.

W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej, największym oddziale straży granicznej w Polsce, pełni obecnie służbę 2416 funkcjonariuszy. To jeden z największych zakładów pracy w regionie. Gdy kilka lat temu w NOSG ogłaszali rekrutację, chętnych było całe mnóstwo. Te czasy już minęły. Obecnie NOSG prowadzi nabór kandydatów do służby przygotowawczej „w trybie ciągłym”. Wakatów jest aż 232. W tym roku przyjęto do służby 45 osób. Obecnie uczestniczą one w szkoleniu podstawowym i podoficerskim. Plan jest taki, aby w tym roku zatrudnić kolejnych 45 osób.

– Podejmujemy starania, aby przyznany tegoroczny limit przyjęcia do służby w NOSG został zrealizowany w całości – informuje rzecznik prasowy komendanta NOSG. – Mniejsza liczba chętnych do pracy w NOSG w ostatnich latach może wynikać z poprawiającej się wciąż sytuacji na rynku pracy w kraju.

Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie, pod którą podlega Komenda Miejska Policji w Chełmie, też prowadzi nabór w sposób ciągły, czyli bez przerwy przyjmuje aplikacje. W tym roku KWP Lublin przyjęła w swoje szeregi 13 nowych funkcjonariuszy. W całym lubelskim garnizonie jest 86 wakatów, w tym w KMP w Chełmie – 1 wakat. Kolejne trzy terminy przyjęć do służby przewidziane w tym roku planowane są na wrzesień, listopad i grudzień. Kandydat na policjanta na stronie internetowej KWP Lublin może znaleźć zakładkę dotyczącą rekrutacji z zachęcającym hasłem: „I ty możesz zostać policjantem”. Ale można tam również wyczytać, że do służby w policji wybierani są najlepsi kandydaci. Dziesięć lat temu, w 2008 r., o pracę w KWP Lublin starało się 2520 osób. Potem liczba chętnych sukcesywnie malała. W 2017 r. było 1174 kandydatów.

– Liczba osób planowanych do przyjęcia uzależniona jest od liczby wakatów oraz odejść funkcjonariuszy policji na zaopatrzenie emerytalne – informuje podkom. Anna Kamola z Zespołu Komunikacji Społecznej KWP w Lublinie. – W przypadku braku wakatów w danej jednostce, kandydatom planowanym do przyjęcia proponowana jest inna jednostka na terenie województwa lubelskiego.

Kandydatów na celników też jest mniej niż kilka lat temu. W Delegaturze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej do obsadzenia jest 10 etatów. Rekrutację ogłoszono 25 lipca br., a liczba aplikacji złożonych do 21 sierpnia wyniosła 80 (termin składania podań upływa 10 września br.). Dla porównania: w rekrutacji w 2015 r. złożono 1744 podań, a w 2017 r. – 361 podań.

Służby mundurowe nie kuszą kandydatów zarobkami, bo początkujący funkcjonariusze kokosów nie zarabiają. Osoba rozpoczynająca pracę w policji, czyli kursant, dostaje 2270 zł brutto. Na trochę wyższe zarobki może liczyć funkcjonariusz Krajowej Administracji Skarbowej, który rozpoczyna służbę – 2700 zł brutto. (mo)