Za taką szczepionkę dziękujemy

Rodzice dzieci uczęszczających do lubelskich żłobków, przedszkoli i szkół otrzymali w ubiegłym tygodniu od urzędu miasta propozycję zaszczepienia swoich pociech przeciwko grypie. I choć w czasie pandemii koronawirusa i braków na rynku szczepionki przeciwko grypie oferta wydawała się atrakcyjna, to jej warunki oburzyły wielu rodziców.

– Nie dość, że szczepienia miałyby być wykonane dopiero w grudniu, to jeszcze za szczepionkę trzeba zapłacić pełną cenę, choć dla części dzieci, tych wieku 2-5 lat, jest ona w 50 procentach refundowana – napisał do nas jeden z poirytowanych rodziców. – Kpiną jest także żądanie dodatkowych pieniędzy za wykonanie badania przed szczepieniem i samo wykonanie szczepienia. Dlaczego dzieci w Lublinie nie zostaną zaszczepione za darmo? – pytał.

– W świetle aktualnych regulacji szczepienia przeciw grypie dla dzieci są świadczeniami zalecanymi, ale nie są finansowane ze środków publicznych i nie podlegają refundacji NFZ – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin i… mija się z prawdą. 1 września na liście leków refundowanych Ministerstwa Zdrowia pojawiły się szczepienia refundowane. W sezonie grypowym 2020/21 na 50% refundację mogą liczyć dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat (bezpłatne zaś personel medyczny i seniorzy powyżej 75 lat). Dla najmłodszych szczepionki refundowane są dostępne w formie donosowej, szczepionką FluenzTetra, którą właśnie dla uczniów w Lublinie proponuje Wydział Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta.

– Tej informacji jednak nie uzyskałem. Mogę zaszczepić dzieci – mam dwójkę, jedną z córek w przedszkolu, a drugą w klasie 4 w szkole podstawowej. Za szczepionki dla obu musiałbym zapłacić  około 200 złotych plus nie wiem ile za wykonanie badania przed szczepieniem i samo jego wykonanie. Te dodatkowe opłaty zupełnie są dla mnie niezrozumiałe. Dlaczego nie będą wykonane w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej? Kto chce zarabiać na dzieciach w Lublinie? Jaka firma? – stawia kolejne pytania nasz Czytelnik.

Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza informuje, że z propozycją zwiększenia wyszczepialności przeciw grypie w populacji dziecięcej (od 2 do 18 roku życia) zwróciła się do Urzędu Miasta AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o. o. reprezentująca firmę AstraZeneca producenta szczepionki donosowej przeciwko grypie dla dzieci.  – Propozycja została przekazana rodzicom za pośrednictwem szkół, przedszkoli oraz żłobków i daje rodzicom możliwość podjęcia decyzji, co do zaszczepienia dzieci – mówi M. Głazik, dodając że propozycja AstryZeneca do Miasta Lublin przekazana została w drugiej połowie października, dlatego szczepienia będą możliwe najwcześniej w grudniu.

Monika Głazik zaznacza także, że trosce o zdrowie swoich mieszkańców miasto Lublin podejmuje szereg działań prozdrowotnych. – Działania te realizowane są w formie programów polityki zdrowotnej adresowanych do różnych grup wiekowych mieszkańców miasta. Wśród aktualnych działań warto przykładowo wymienić program szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla 12-letnich dziewczynek, program szczepień ochronnych przeciw grypie dla lubelskich seniorów, czy też realizowany do 2019 r. program szczepień ochronnych dzieci 3-letnich przeciw pneumokokom – wymienia M. Głazik. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here