Zabawa na „5”

Przetarg już rozstrzygnięty, budowa niedługo się rozpocznie. W ciągu trzech miesięcy przy Przedszkolu Integracyjnym nr 5 w Świdniku powstanie plac zabaw, boisko i tor sensoryczny. Obiekty mają być przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Pomysł na strefę rehabilitacyjną, sportową i rekreacyjną zrodził się w Przedszkolu Integracyjnym nr 5. Przy placówce jest sporo miejsca, które można zagospodarować. Projekt był również dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Poza tym stanowił bardzo ciekawą propozycję również dla małych świdniczan mieszkających na terenie osiedla Wschód. Pomysłodawcy postanowili starać się o pieniądze na jego realizację w ramach Budżetu Obywatelskiego. Szybko okazało się, że projekt trafił idealnie w oczekiwania mieszkańców i zebrał największą liczbę głosów.
– Cieszę się, że nasz ubiegłoroczny pomysł został tak dobrze odebrany wśród świdnickiej społeczności. Uzyskaliśmy w sumie 789 ważnych głosów, dzięki czemu już niebawem na terenie naszej placówki powstanie miniorlik – mówi Kinga Sobiesiak, dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 5 w Świdniku.

Pomysł spodobał się również przedstawicielom miasta. – Od wielu lat jesteśmy świadkami dynamicznych zmian w edukacji – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Modyfikacje te zauważane są także w sposobie rozwiązywania problemów kształcenia dzieci niepełnosprawnych. To ważne, by stworzyć im jak najlepsze warunki do pracy, umożliwić rozwój i integrację z rówieśnikami.
Pod koniec czerwca został ogłoszony przetarg na miejsce zabaw i rekreacji dla dzieci. Do 7 lipca mogli zgłaszać się oferenci. Projekt pierwotnie został wyceniony na ok. 150 tys. zł. Okazało się jednak, że do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, a jej przedstawiciele, owszem, zadanie chcieli wykonać, ale za ponad 180 tys. zł. Dodatkowe 30 tys. zł znalazło się budżecie miasta i przetarg mógł zostać rozstrzygnięty.
– Zważywszy, że projekt uzyskał największą liczbę głosów, wspólnie z radnymi postanowiliśmy wesprzeć budowę strefy rehabilitacyjno-rekreacyjno-sportowej w ogrodzie Przedszkola Integracyjnego nr 5. Jestem pewien, że będzie to dobra inwestycja – tłumaczy Waldemar Jakson.
W tej chwili postępowanie już jest rozstrzygnięte i lada moment zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Od tego czasu będzie 100 dni na budowę całej strefy. Inwestycja jest pokaźna, bo składa się z boiska ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 8 na 16 metrów, bieżni i nowoczesnego placu zabaw. Pojawi się na nim m.in. huśtawka, z której będą mogły korzystać dzieci na wózkach. Oprócz tego, oczywiście, na placu nie zabraknie torów przeszkód, huśtawek, kilku karuzeli, mostów czy pająków do wspinania. Na tym jednak nie koniec, bo ostatnią częścią kompleksu ma być również tor sensoryczny.
– Co ważne, z obiektów będą mogły korzystać nie tylko przedszkolaki, lecz również dzieci z całego osiedla – dodaje Łukasz Reszka z Urzędu Miasta Świdnik. (kal)