Zacisną pasa z rozsądkiem

Wójt gminy Kraśniczyn Monika Grzesiuk szuka oszczędności, a wszystko przez rosnące w zastraszającym tempie wydatki na energię elektryczną. Żeby je obniżyć, gmina inwestuje w odnawialne źródła energii.

Dla wszystkich samorządów nadchodzą trudne czasy. Gminy już płacą krocie za energię elektryczną i gaz a wszystko wskazuje na to, że będą płacić jeszcze więcej. Nawet o kilka razy. Dlatego też włodarze myślą, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej, by koszty nie spowodowały, że gminy nie będą miały za co nie tylko realizować inwestycji, ale także utrzymać obiektów, jednostek, pracowników. Wśród nich jest także Monika Grzesiuk, wójt gminy Kraśniczyn.

– Wszystkie samorządy w Polsce przygotowują się do oszczędzania energii elektrycznej – informuje wójt Grzesiuk. – Wymusiły to na nas ogromne podwyżki cen prądu. Wydatki na energię elektryczną to ważny składnik stałych kosztów samorządów. Próbujemy je obniżyć, inwestując w nowoczesne technologie OZE. Analizujemy różne możliwości pozyskania finansowania z funduszy krajowych i europejskich.

Gmina Kraśniczyn, szukając oszczędności, rozważa możliwość wprowadzenia różnych działań. – Zapewniam jednak, że nie będzie ciemnych ulic i parków, zdalnej nauki w szkole, bo nikt nie narazi bezpieczeństwa mieszkańców gminy Kraśniczyn i kierowców i nie ograniczy nauki w szkole – podkreśla M. Grzesiuk.

Licząc się z nadchodzącym kryzysem energetycznym, który już skutkuje wysokimi kosztami energii oraz ograniczeniami w dostawach, wójt poleciła gminnym jednostkom organizacyjnym, aby dokonały przeglądu możliwości ograniczenia zużycia energii, w sposób niezaburzający realizacji podstawowych zadań i zabezpieczający najważniejsze potrzeby użytkowników. – Na bieżąco obserwujemy sytuację na rynku energetycznym. Prawda jednak jest taka, że gmina nie ma dużego pola manewru w tym zakresie, dlatego w 2022 roku zdecydowałam o rozpoczęciu realizacji szeregu inwestycji w kierunku doposażenia obiektów gminnych w odnawialne źródła energii – przekonuje Monika Grzesiuk. – Pozwoli to znacząco ograniczyć koszty ich eksploatacji. Wykonane zostały już instalacje fotowoltaiczne na ujęciach wody w Brzezinach i Surhowie, kolejne są w trakcie realizacji lub na etapie projektowania.

W bieżącym roku gmina Kraśniczyn przystąpiła również do Zamojskiej Grupy Zakupowej Energii, w skład której wchodzą: gmina Zamość – lider, Skierbieszów, Łabunie, Sitno, Stary Zamość, Sułów, Komarów Osada, Grabowiec, Nielisz, Szczebrzeszyn i Krasnobród. Przetarg na zakup energii na 2023 rok został już ogłoszony i wójt Grzesiuk ma nadzieję, że uczestnictwo w dużej grupie pozwoli na zakup tańszej energii. (s)