Zaczęli przesadzać drzewa

Zaczęła się akcja przesadzania drzew z ulicy Poniatowskiego, która zostanie przebudowana wraz z Alejami Racławickimi i ulicą Lipową. Część drzew zostanie jednak wycięta. Przeciwko temu protestują lubelscy ekolodzy.


– Rozpoczęło się przesadzanie klonów z ulicy Poniatowskiego. Drzewa trafiają na nowe miejsca przy ulicy Armii Krajowej w sąsiedztwie z ulicą Dziewanny – poinformowało miasto w ubiegłym tygodniu. Prace były prowadzone pod nadzorem biura Miejskiego Architekta Zieleni i Zarządu Dróg i Mostów. Na potrzeby przesadzania drzew z Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i Lipowej przygotowano w sumie 5 lokalizacji (prezentujemy je niżej).

Przypomnijmy, że około 20 kwietnia ruszyły wstępne prace przy przebudowie Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i ulicy Lipowej. Inwestycja wiąże się z wycinką drzew, przeciwko czemu protestują lubelscy ekolodzy. Według pierwotnych założeń z Al. Racławickich miało zniknąć 261 drzew. Ostatecznie ta liczba zmalała do 26, a 37 kolejnych drzew zostanie przesadzonych. Z kolei na ulicy Poniatowskiego ma zostać wyciętych ponad 70 drzew, a prawie 50 zostało przeznaczonych do przesadzenia.

Możliwe, że „na etapie realizacji” uda się ocalić dodatkowe drzewa. Nie przekonuje to lubelskich ekologów, dlatego w dalszym ciągu protestują przeciwko planowanej wycince. Miejscy urzędnicy są jednak nieugięci. – Rezygnacja (z przebudowy – przyp. aut.) w obecnej sytuacji, czyli stale pogarszającego się stanu technicznego sieci podziemnych i nawierzchni drogi, byłaby nieracjonalna i ekonomicznie nieuzasadniona, zwłaszcza, że projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 85%. (…) W przypadku rezygnacji z przebudowy Al. Racławickich, miasto utraciłoby całość dofinansowania – tłumaczą.

Rozpoczęta niedawno inwestycja będzie podzielona na dwie części. W pierwszej kolejności przebudowane zostaną Al. Racławickie wraz z rondem Krwiodawców i ulica Poniatowskiego. Później ma ruszyć przebudowa ulicy Lipowej. Lubelskim kierowcom najbardziej daje się we znaki znajdująca się w opłakanym stanie, nawierzchnia Alei Racławickich. Jedna z ważniejszych arterii w Lublinie nie była remontowana od ponad 30 lat.

Na Al. Racławickich planowane są m.in.: wymiana nawierzchni, wytyczenie buspasów czy wytyczenie ścieżek rowerowych. Ulica Poniatowskiego ma zostać poszerzona z dwóch do czterech pasów ruchu. Na ul. Lipowej planowane jest pozostawienie czterech pasów, ale zostaną tam wytyczone buspasy. Roboty mają się zakończyć w czerwcu 2021 roku. Aleje Racławickie, ul. Lipową i ul. Poniatowskiego przebuduje konsorcjum, w skład którego wchodzą Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lubartowie i Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lublinie. Zaproponowało najmniej, bo około 103,9 mln złotych.

Gdzie trafią przesadzone drzewa?

– Na ul. Armii Krajowej obok parkingu przy ul. Bocianiej przesadzone mogą być 3 klony i 25 grabów z ul. Poniatowskiego i 5 klonów z Al. Racławickich

– Na ul. Nadbystrzycką (powyżej supermarketu) trafią 2 lipy z Al. Racławickich i 4 klony z ul. Poniatowskiego

– Na ul. Grafa będzie przesadzonych 25 klonów, 1 cis oraz 4 lipy z Al. Racławickich, 11 sztuk lip z ul. Lipowej i 1 klon z ul. Poniatowskiego

– Na ul. Granitową przy skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II przesadzonych zostanie 7 lip z ul. Lipowej

– Na ul. Armii Krajowej/Dziewanny obok parkingu supermarketu trafi 13 klonów zwyczajnych z ul. Poniatowskiego GR