Zaczną i skończą na Rejowieckiej

Według przyjętego harmonogramu pierwsze prace związane z przebudową drogi krajowej nr 12 w granicach miasta ruszą najwcześniej w listopadzie br. Drogowcy pojawią się w trzech miejscach jednocześnie: na ul. Rejowieckiej przy rondzie Dmowskiego, na ul. Rampa Brzeska i na moście nad rzeką Uherka. Ostatnim etapem, zaplanowanym na kwiecień 2020 roku, będzie modernizacja odcinka Rejowieckiej, od Szpitalnej do mostu nad Uherką.

Zmian żadnych nie ma. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przebudowa krajowej „dwunastki”, przebiegającej przez miasto, rozpocznie się od kapitalnej naprawy odcinka ul. Rejowieckiej, od ronda Romana Dmowskiego do skrzyżowania z ul. Szpitalną. Te prace ruszą w listopadzie br. i według harmonogramu zakończą się po trzech miesiącach, o ile aura będzie sprzyjała robotom. Tak przynajmniej zakłada wykonawca, firma „Budimex”. Jednocześnie rozpocznie się modernizacja mostu na rzece Uherka. Ona potrwa o miesiąc dłużej. W listopadzie br. drogowcy zamierzają również ruszyć z przebudową jednego z najbardziej zniszczonych odcinków miejskiego fragmentu krajowej „dwunastki”, ul. Rampa Brzeska. Prace rozpoczną się od planowanego ronda przy skrzyżowaniu z ul. Okszowską, a zakończą się przed ul. Wschodnią. Wykonawca liczy, że cały ten odcinek zmodernizuje w ciągu dziewięciu miesięcy. Jeszcze w tym roku, konkretnie w grudniu, drogowcy planują przebudować rondo ZWiN, znajdujące się tuż za mostem nad Uherką. Prace mają zakończyć się w lutym przyszłego roku.

Na marzec 2019 roku zaplanowano rozpoczęcie robót na krótkim odcinku od ronda ZWiN do istniejącego wiaduktu przy al. Przyjaźni. Po ich ukończeniu drogowcy zajmą się samym wiaduktem oraz odcinkiem do planowanego ronda u zbiegu Okszowskiej i Rampa Brzeska, a prace mają potrwać pół roku. W kwietniu przyszłego roku, zgodnie z harmonogramem, ma rozpocząć się budowa nowego wiaduktu nad torami kolejowymi nieopodal przejazdu kowelskiego. Projekt zakłada przebieg krajowej „dwunastki” nową drogą. To zadanie będzie realizowane najdłużej, bo przez cały rok, aż do marca 2020 r. W grudniu 2019 r. drogowcy zamierzają ruszyć z przebudową ul. Wschodniej i zakończyć ją w czerwcu następnego roku.
Na 2020 rok zaplanowano przebudowę odcinków, które w ostatnich latach przeszły remonty. W marcu rozpocznie się modernizacja ul. Podgórze, miesiąc później ronda im. Romana Dmowskiego oraz odcinka Rejowieckiej od Szpitalnej do mostu nad Uherką. Cała inwestycja zostanie ukończona w lipcu 2020 r.

– Harmonogram może jeszcze ulec zmianom w trakcie realizacji robót. Na pewno nie zmieni się termin zakończenia wszystkich prac – informuje Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie. (s)