Zaczytana Biblioteka

„Zaczytana Biblioteka”, to projekt, który Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Świdniku realizuje w partnerstwie z Fundacją Zaczytani.org

Świdnicka książnica dołączyła do akcji „Zaczytana Biblioteka”. W placówce stanął specjalny regał, z którego można wybrać dowolną książkę i zabrać ją do domu.

„Zaczytana Biblioteka”, to projekt, który Miejsko-Powiatowa Biblioteka w Świdniku realizuje w partnerstwie z Fundacją Zaczytani.org. Zaczytane biblioteki nie są standardowymi wypożyczalniami. Funkcjonują zgodnie z ideą bookcrossingu. Dzięki regularnym wysyłkom książek z centralnego magazynu Fundacji każdy ma możliwość zabrania ze sobą wybranej książki z Zaczytanej Biblioteki. Można też zostawić w niej książki, do których nie będziemy już wracać.

– W ten sposób zachęcamy mieszkańców nie tylko do czytania, ale też do dzielenia się książkami! Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker.

Swój pomysł nazwał właśnie bookcrossingiem. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach, po to, by czytelnik mógł je przeczytać i puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników globalnej biblioteki, bez żadnych ograniczeń. Gwarantujemy stały dostęp do literatury! Zajrzyjcie do nas – zachęcają pracownicy MPBP. (w)