Zagra Młynarskiego, jakiego nie znamy

„Cztery dni przed śmiercią Wojciecha Młynarskiego skończyłem materiał na nową płytę z jego piosenkami. Chciałem, żeby jeszcze zaakceptował wybór tekstów. Był już zbyt słaby, żeby się z kimkolwiek spotykać, porozumiewaliśmy się za pośrednictwem Janka Młynarskiego” – mówił Maleńczuk we wspomnieniu Wojciecha Młynarskiego. Ta płyta, ale również koncert, u którego źródeł tkwi poczucie misji, to przypomnienie nam Wojciecha Młynarskiego, którego tak naprawdę nie znamy.

Awangardowy i kontrowersyjny muzyk, który grać zaczął w więziennej celi, gdzie trafił za odmowę służby wojskowej w „Zielonych Otokach”, a jego otwarcie głoszone radykalne poglądy na świat i otoczenie przysporzyły mu zarówno wielu zwolenników, jak i wrogów. Maciej Maleńczuk zagra przeboje ze swojej ostatniej płyty w Chełmskim Domu Kultury już 5 października, o godz. 20.

„Maleńczuk gra Młynarskiego” to album składający się z 12 utworów zmarłego artysty i poety z różnych okresów jego twórczości. W interpretacjach Maleńczuka piosenki, wybrane według klucza, który sam nazywa politycznym, celnie punktują dzisiejszy „świat ten źle pomyślany”, w którym „poczciwy szewc zwyciężył smoka, a korzystają barany”. Nie brakuje tu jednak dawki humoru i dwuznaczności.

Pomysł na płytę, co wielokrotnie podkreślał w wywiadach Maleńczuk, powstał kilka lat temu, gdy kupił dwupłytowy album z największymi przebojami Młynarskiego. Okazało się, że nie zna części utworów, bo – choć stare – za czasów socjalizmu nie mogły być wydane na albumie studyjnym, a jedynie grane na koncertach. Właśnie te zakazane sprzed lat piosenki z albumu koncertowego wydały się Maleńczukowi tak bardzo dramatyczne, jak wciąż aktualne. Już niebawem chełmianie będą mogli ocenić to sami.

Bilety na koncert w cenie 100 zł do nabycia w kasie Chełmskiego Domu Kultury oraz w kinie „Zorza” (tel. 82 563 02 65), przez Internet (rezerwacje.chdk.chelm.pl), a także na stronie internetowej organizatora (www.monolitart.com.pl w zakładce BILETY) oraz na portalu kupbilecik.pl.

Dla naszych Czytelników mamy niespodziankę – podwójną wejściówkę na koncert Maleńczuka. Aby ją zgarnąć, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na pytanie konkursowe i wrzucić kupon do skrzynki „Nowego Tygodnia” lub dostarczyć do siedziby redakcji. Wyniki podamy w kolejnym wydaniu, 1 października. PC