Zaiskrzy się od gwiazd

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy pierwsze gwiazdy i garść szczegółów dotyczących II Świdnik Air Festivalu, którego przygotowaniem zajmuje się Urząd Miasta Świdnik, MOK i sprawdzone przed rokiem grono partnerów, którzy właśnie podpisali list intencyjny w sprawie współorganizacji wydarzenia.


Miłośnicy lotnictwa i podniebnych akrobacji powinni już teraz zarezerwować sobie weekend 8 i 9 czerwca, bo właśnie wtedy w Świdniku odbędzie się druga edycja największej w regionie lotniczej imprezy, połączonej z obchodami Dnia Świdnika. Jej miejscem będzie trawiaste lotnisko przy ul. Sportowej, które na tę okazję udostępni Port Lotniczy Lublin.

– Jest mi nie­zmiernie miło, że pokazy wracają na lotnisko, czyli dokładnie tu, gdzie być powinny i gdzie mogą przyciągać tysiące mieszkańców oraz turystów – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin, będącego jednym z partnerów wydarzenia.

Do jego organizacji Urząd Miasta Świdnik i Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku zaprosiły sprawdzone przed rokiem grono partnerów i współorganizatorów.

– Lotnictwo od zawsze stanowiło jeden z fundamentów tożsamości naszego miasta. To dla nas ważne, żeby przypominać o nim w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Pierwsza edycja Świdnik Air Festivalu była dla nas potężnym wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Ta będzie o tyle łatwiejsza, że mamy już doświadczenie, również w dobrej współpracy z naszymi partnerami – mówi burmistrz Waldemar Jakson, przedstawiając sygnatariuszy listu intencyjnego o współorganizacji festiwalu.

Wśród nich jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, która podczas imprezy zadba o zabezpieczenie ruchu samolotów na ziemi i będzie prezentowała swoje maszyny lotnicze na towarzyszącej podniebnym pokazowym wystawie statycznej.

– Nasza uczelnia kształci pilotów samolotowych i śmigłowcowych, byłbym wręcz nieodpowiedzialny, gdybym nie chciał się aktywnie włączyć w pomoc i organizację tego typu przedsięwzięcia – mówi dr hab. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie. – Gdy uczelnia i nasza młodzież może zaangażować się w pomoc przy organizacji takiego przedsięwzięcia, to jest to dla nas czystą przyjemnością i okazją do promocji.

Kolejnym ze sprawdzonych partnerów jest PZL-Świdnik. – Lotnictwo przede wszystkim kojarzy mi się z przemysłem, ale czym by był przemysł, jeśli nie byłoby widać na niebie latających statków, które wytwarza? – mówi Mieczysław Majewski z zarządu PZL-Świdnik, które nie tylko udostępni część swojego terenu i hangar na potrzeby załóg i pokazów, ale również zapewni wsparcie logistyczne oraz zaprezentuje swoje śmigłowce MI-2, SW4 i sokoła podczas podniebnych pokazów i naziemnej wystawy.

Atrakcje dzień i noc

W ubiegłym tygodniu organizatorzy ujawnili również pierwsze, lotnicze gwiazdy Festivalu.

– W minionym roku publiczności bardzo podobały się akrobacje po zmroku z wykorzystaniem pirotechniki, dlatego tym razem postanowiliśmy je jeszcze uatrakcyjnić. Zaproszenie do udziału w imprezie ponownie przyjął Marek Choim, którego podniebne nocne akrobacje oczarowały widzów podczas ubiegłorocznej edycji. Tuż po nim zaprezentuje się brytyjski zespół akrobacyjny Airborne Pyrotechnics. Ich pokazy zapierają dech. Są nie tylko popisem najwyższej sztuki pilotażu, ale również efektowym przedstawieniem z wykorzystaniem kolorowych dymów i smug iskier – zdradza Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Podniebne show będzie połączone z artystycznym show na ziemi. Na scenie na lotnisku wystąpią takie gwiazdy, jak: Organek, Enej czy Ania Dąbrowska. Za taką kumulację atrakcji trzeba będzie jednak zapłacić nieco więcej niż przed rokiem. Cenę jednodniowego biletu normalnego ustalono na 20, a ulgowego na 10 zł. Do skorzystania z ulgi będą uprawnieni: uczniowie i studenci, emeryci, renciści, honorowi dawcy krwi, osoby zasłużone dla Świdnika oraz posiadacze świdnickiej karty „Rodzinka 3+” i karty „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. Wstęp bezpłatny na imprezę będą mieć: dzieci do 7. roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa oraz umundurowani żołnierze, policjanci, strażacy, w tym druhowie OHP i strażnicy miejscy. Sprzedaż biletów zostanie uruchomiona w maju.

Koszty całego przedsięwzięcia świdnicki ratusz szacuje na ok. 1 mln złotych, ale w większości zostaną one pokryte z wpływów z biletów, wpłat sponsorów, a być może, podobnie jak przed rokiem, uda się również pozyskać rządową dotację. JN

Lotnicze gwiazdy

Pilot Marek Choim jest członkiem kadry narodowej akrobacji samolotowej w klasie advanced. Swoje umiejętności prezentuje, latając samolotem Exter 330SC. Choim zachwyca publiczność skomplikowanymi, widowiskowymi figurami, prezentowanymi również podczas nocnych pokazów z wykorzystaniem iskier. Będzie je można obejrzeć w czerwcu w Świdniku.

Airborne Pyrotechnicks to brytyjska, znana na całym świecie grupa akrobacyjna, która na Świdnik Air Festivalu zaprezentuje swoje umiejętności na motoszybowcach Grob G-109b z wykorzystaniem imponujących efektów pirotechnicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here