Zajęcia pachnące kwiatami!

Od 13 października 2018 rozpoczynają się bezpłatne zajęcia z układania kompozycji i dekoracji kwiatowych dla Seniorów w Centrum Nauki i Biznesu Żak w Chełmie. To ciekawa propozycja atrakcyjnego spędzania czasu dla osób dojrzałych w naszym mieście. W ciągu ostatnich lat liczba osób w wieku 60, 70 a nawet 80+ zainteresowanych tą tematyką szkoleń stale rośnie. Przyjemne, twórcze, pachnące świeżymi kwiatami zajęcia, spędzone w miłej atmosferze wspólnie ze znajomymi, to cechy charakteryzująca florystykę dla Seniorów w Szkole Żak.

Nowe zwyczaje chełmskich seniorów: „Z roku na rok w naszej placówce jesteśmy świadkami coraz większego zainteresowania bezpłatnymi zajęciami florystycznymi dla seniorów” – mówi Małgorzata Dulska, dyrektor Szkoły Żak w Chełmie. Zajęcia to mieszanka teorii oraz wielu godzin zajęć praktycznych z tworzenia kompozycji i dekoracji kwiatowych.

Tego typu spotkania umożliwiają nabycie zupełnie nowych umiejętności, ale także stanowią doskonałą okazję do oderwania się od codziennej rutyny i poznania nowych ludzi. W tym roku szkolnym po raz pierwszy dołączyli do grupy florystek panowie. „Chcemy zerwać ze stereotypem, że tylko Panie lubią tworzyć kompozycje kwiatowe i tylko one mają zdolności artystyczne” –mówią z tajemniczym uśmiechem panowie.

Dlaczego Panie i Panowie zapisują się na zajęcia? Oto kilka wypowiedzi naszych uczestników, które potwierdzają, że apetyt na życie i naukę można mieć w każdym wieku: ”Żona twierdzi, że mam dryg do kwiatów, że z dosłownie z kilku kwiatów, gałązek i traw robię cuda” ; „Lato to dla mnie działka i moje kwiaty, zima to zwykle telewizor i seriale, chcę to zmienić. Postanowiłam wydłużyć lato układając bukiety w Żaku”; „Zima to dla mnie najdłuższa pora roku, samotność w długie zimowe wieczory szczególnie mi doskwierała, a teraz czas mija mi szybciej w oczekiwaniu na weekendowe spotkania z nowymi znajomymi przy układaniu kwiatów”; „Potrafię robić piękne bukiety, sama przygotowuję stroiki na wszystkie okazje, ale chcę nauczyć się jeszcze czegoś nowego”; „Mieszkam sama, mam dużo wolnego czasu, wnuki są samodzielne, nie wymagają opieki, dorosłe dzieci zapracowane, w weekendy gdzieś wybywają, a ja się nudzę. Lubię ludzi, w Żaku poznałam nowe koleżanki. Kiedy jestem w szkole, zapominam o nudzie, skupiam się wyłącznie na swojej twórczej pracy”; „Jestem emerytką, mam mnóstwo wolnego czasu, zapisałam się do Żaka i jestem bardzo zadowolona”; „Mój syn zapisał się do Liceum dla Dorosłych w Żaku, zamarzył mi się też powrót do szkoły, więc wybrałam to, co kocham – kwiaty”.

Jak się zapisać do szkoły florystycznej? W związku z dużym zainteresowaniem w obecnej rekrutacji, placówka Centrum Nauki i Biznesu „ŻAK” w Chełmie otworzy grupę, w której seniorzy cieszyć się będą specjalnymi przywilejami. Każdy uczestnik po ukończeniu kursu zdobędzie umiejętności tworzenia kompozycji florystycznych na własny użytek. Szkoła florystyczna daje również możliwość podejścia do państwowego egzaminu organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE) i zdobycie tytułu zawodowego „Florysta” .

Uzyskane kwalifikacje pozwalają nawet na założenie własnej kwiaciarni.
Szkoła Żak zapewnia materiały i kwiaty potrzebne do nauki. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym – tylko w soboty i niedziele, co 2 tygodnie. Nauka jest zupełnie bezpłatna.

Aby zapisać się na zajęcia w Szkole Żak, wystarczy przyjść do sekretariatu szkoły w Chełmie, ul. Lwowska 12, deptak, II p. wejście za Rossmanem i mieć przy sobie świadectwo ukończenia szkoły średniej bądź technikum oraz dowód osobisty.