Zakochani w Polsce uczą się w Lublinie

W piątek, 14 lipca, zainaugurowano Lato Polonijne 2017. Do 30 lipca Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS organizuje kursy dla obcokrajowców i Polonii. W tegorocznej edycji bierze udział 130 uczestników, którzy w ramach organizowanych zajęć i wycieczek, oprócz doskonalenia języka polskiego, zapoznają się także z naszą historią i kulturą.


Zagraniczni goście uczestniczą także w „Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej 2017”. Jest to kurs współfinansowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którym udział bierze 65 osób z 17 krajów. Uczelnia gości obywateli: Belgii, Bułgarii, Białorusi, Chorwacji, Hiszpanii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Nowej Zelandii, Rosji, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji i Ukrainy.
Z kolei dla 45 nauczycieli języka polskiego, pracujących w szkołach polonijnych na Wschodzie, organizowane są warsztaty kwalifikacyjne (język polski, historia i kultura Polski). Swoje umiejętności doskonalą nauczyciele z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu, Rosji i Uzbekistanu. Projekt jest współfinansowany z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
– W dniach 19-26 lipca 2017 r. dwudziestu nauczycieli pracujących w zagranicznych placówkach edukacyjnych i ośrodkach polonijnych będzie uczestniczyło w projekcie „Staż przedmiotowo-metodyczny dla nauczycieli szkół polonijnych i szkół języka i kultury polskiej”. Będą to zajęcia m.in. z języka polskiego, kultury polskiej, wiedzy o Polsce, metodyki nauczania języka polskiego jako obcego/drugiego). Do Lublina przyjadą goście z Białorusi, Gruzji, Ukrainy i USA – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. MG