Zakończenie ważnych inwestycji w Krupem

Korzystając ze środków zewnętrznych, gmina Krasnystaw przeprowadziła w miejscowości Krupe termomodernizację szkoły i przebudowała drogę, łączącą trasę wojewódzką z drogą gminną.

Prace zostały wykonane jeszcze w 2020 r., a uroczyste zakończenie obydwu inwestycji odbyło się w sobotę, 20 lutego. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Wśród uczestników uroczystości byli: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, posłowie Teresa Hałas i Krzysztof Grabczuk, senator Józef Zając, wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, członek zarządu województwa Sebastian Trojak i prorektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie Beata Fałda.

Gospodarzami imprezy byli wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik, wiceprzewodniczący rady gminy Mirosław Berbeć, radna Magdalena Nowacka, dyrektor Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Krupem Izabela Józefowska i przedstawiciele rady rodziców, sołtys Krzysztof Pędziński, prezes OSP Wiesław Kocimski oraz proboszcz miejscowej parafii ksiądz Piotr Hawryluk, który poświęcił nową drogę i szkołę.

Termomodernizacja budynku szkolnego w Krupem to część większego projektu, na który miejscowy samorząd pozyskał pieniądze z Unii Europejskiej. Przed trzema laty prace zostały wykonane w Wiejskim Domu Kultury w Krynicy, w 2019 termomodernizacja objęła przedszkole w Stężycy Kolonii i SP w Siennicy Nadolnej, a w ubiegłym roku były prowadzone także w SP w Jaślikowie, SP w Krupem wraz z przedszkolem i Zespole nr 3 Przedszkolu i Szkole Podstawowej w Krasnymstawie, który prowadzi gmina Krasnystaw.

Zakres robót był podobny. To m.in. docieplenie ścian i izolacja fundamentów, wymiana okien i drzwi, docieplenie stropodachów i częściowa wymiana pokryć dachowych, całkowita modernizacja kotłowni z wymianą grzejników i sieci wody użytkowej oraz montaż instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki temu wymienione budynki zyskały bardziej estetyczny wygląd, a co ważniejsze, ich utrzymanie stało się tańsze. Wartość całego projektu sięga 7,5 mln zł, w tym prawie 4 mln 300 tys. to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Prace w Krupem kosztowały prawie 1,5 mln zł, w tym ponad 750 tys. zł dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Przebudowa drogi w Krupem to z kolei wydatek rzędu prawie 1,5 mln zł, z czego około 800 tys. zł wynosi dotacja, którą gmina Krasnystaw pozyskała z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace były prowadzone na odcinku o długości prawie 900 m, łączącym drogę wojewódzką 812 Krasnystaw – Chełm z trasą gminną. Drogowcy częściowo poszerzyli jezdnię do 5 m, wykonali odwodnienie i zjazdy, utwardzili pobocza i położyli nową, asfaltową nawierzchnię.

Ponadto na wysokości miejscowej szkoły został wybudowany chodnik o szerokości 2 m. Ze środków FDS gmina Krasnystaw chce skorzystać także w tym roku. Na razie czeka na rozpatrzenie wniosku o przyznanie dotacji na przebudowę i rozbudowę dwóch dróg na Osiedlu Cukrowni w Siennicy Nadolnej. Wartość tych robót to ponad 1,9 mln zł. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here