Zaległości przy remoncie zamku nadrobione

- Zaległości przy remoncie zamku zostały nadrobione – zapewnia dyrekcja placówki

– Przez wiele tygodni na rusztowaniach ustawionych przy północnym skrzydle nie było widać robotników. Czy remont lubelskiego zamku przebiega terminowo? – pytają nasi Czytelnicy. – Prace faktycznie wyhamowały po ogłoszeniu stanu epidemii, ale teraz znów idą pełną parą i wykonawca już nadrobił większość zaległości. Termin zakończenia remontu nie jest zagrożony – uspokaja dyrekcja „Muzeum Lubelskiego”.


Inwestycja na zamku jest realizowana w ramach projektu „Muzeum Lubelskie – ochrona dziedzictwa przeszłości i nowe wyzwania przyszłości: edukacja, nauka, innowacyjność, promocja regionu, turystyka” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Zakres prac obejmuje gruntowną przebudowę skrzydła północnego, a także roboty modernizacyjne w częściach skrzydła południowego i zachodniego.

W wyniku realizacji projektu powstaną nowe lub zostaną kompleksowo zmodernizowane wystawy stałe: „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”, „Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku” (ze szczególnym wyeksponowaniem obrazu Unii Lubelskiej Jana Matejki), „Grupa Zamek i Awangarda”, „Malarstwo Cerkiewne”. Dodatkowo powstanie tu nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe – Galeria Wystaw Zmiennych. Nowo powstałe ekspozycje będą wykorzystywać multimedia, dzięki czemu pozwolą na pełniejszy odbiór wrażeń.

W styczniu na łamach „Nowego Tygodnia” pisaliśmy, że remont zamku jest na półmetku. Wiosną prace jednak wyhamowały, co nie uszło uwadze naszych Czytelników, którzy widząc stojące tygodniami puste rusztowania, zaczęli niepokoić się, że remont został z jakiegoś powodu przerwany. W połowie lipca spytaliśmy o to kierownictwo placówki. Odpowiedź uzyskaliśmy dopiero w ubiegłym tygodniu.

– Epidemia koronawirusa z początku mocno utrudniła prowadzenie prac remontowych, co spowodowało opóźnienia w ich realizacji – przyznaje Ryszard Kuźniar, zastępca dyrektora Muzeum Lubelskiego ds. administracyjnych. – Wykonawcy, lubelskiej firmie LUBREN Sp. z o. o., udało się już jednak nadrobić większość opóźnień. Prace modernizacyjne wchodzą w etap robót wykończeniowych. Pomieszczenia przygotowywane są już pod aranżację wystaw, a do wykonania pozostały głównie prace wyposażeniowe w urządzenia elektroniczne, systemy sterujące czy też montaż nowych mebli.

Termin zakończenia realizacji całego kontraktu, który został wyznaczony na czwarty kwartał bieżącego roku, zostanie dochowany – dodaje dyrektor Kuźniar.

Marek Kościuk