Zalewska oświeciła nauczycieli

Blisko 300 dyrektorów i nauczycieli szkół z Chełma oraz powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego uczestniczyło w konferencji poświęconej zmianom w systemie szkolnictwa zawodowego, na którą specjalnie przyjechała minister edukacji narodowej, Anna Zalewska. Szefowa resortu równie dużo mówiła o podwyżkach płac w oświacie.

Konferencję wspólnie zorganizowali: Teresa Misiuk – lubelski kurator oświaty i Jakub Banaszek – prezydent miasta Chełm, a patronatem honorowym objęli ją wicemarszałek sejmu, Beata Mazurek oraz wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. Odbyła się ona, nieprzypadkowo, w Zespole Szkół Technicznych, dysponującym odpowiednią salą, mogącą pomieścić kilkaset osób.

Poza tym dotyczyła też rozwoju szkół zawodowych, a ZST od lat zmierza właśnie w tym kierunku. Głównym gościem konferencji była minister edukacji narodowej, Anna Zalewska. Na spotkanie z nią przybyli dyrektorzy i nauczyciele szkół z Chełma oraz powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. W sumie blisko 300 osób.

Minister wykorzystała okazję i wyjaśniła nauczycielom ciągnący się od tygodni problem związany z podwyżką ich wynagrodzeń. – Do 31 marca br. nauczyciele dostaną obiecane podwyżki wraz z wyrównaniem od 1 stycznia, bo samorządy muszą zmienić regulaminy.

Opóźnienie jest spowodowane faktem, że dopiero w końcówce stycznia br. prezydent podpisał uchwałę budżetową, a lada dzień zostanie też podpisane rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia. Stąd też nauczyciele nie zauważyli jeszcze podwyżek w swoich portfelach – tłumaczyła Zalewska. – Będzie to 300 zł w minimalnym wynagrodzeniu, a około 500-600 zł w średnim.

Druga tegoroczna podwyżka płac w oświacie jest szykowana od 1 września. Nauczyciele z niedowierzaniem słuchali słów Anny Zalewskiej, gdyż – jak sami wielokrotnie podkreślali – daleko im do średnich płac ustalonych przez resort edukacji narodowej. Minister zaznaczyła, że ona odpowiada jedynie za rozporządzenie o minimalnym wynagrodzeniu, a wysokość wynagrodzeń i kwoty dodatków motywacyjnych, czy za wychowawstwo klasy ustalają samorządy.

Kolejna podwyżka płac nastąpi od 2020 roku. – Najpierw jednak chcemy wiedzieć, jak będzie wyglądać struktura wynagrodzeń – mówiła minister. – Są również pieniądze dla nauczycieli na dodatkowe zajęcia z dziećmi i dodatki za wyróżniającą pracę, po 200 zł dla kontraktowego, 400 zł dla mianowanego i 500 zł dla dyplomowanego, a także 1 000 zł na start w każdym roku stażu młodego nauczyciela. Pieniądze na podwyżki dla nauczycieli będą w całości przekazane samorządom z budżetu państwa.

Anna Zalewska odniosła się też do zapowiadanych protestów nauczycieli podczas tegorocznych egzaminów w szkołach. Podkreśliła, że nauczyciele w tym czasie powinni być z uczniami i ich rodzicami. – Te egzaminy decydują o ich przyszłości, o ich życiu. Dyskusja dorosłych o tym, że coś mogłoby się wydarzyć powoduje głęboką frustrację, która nie daj Boże przełoży się na wynik egzaminu. Skutkuje on też opinią o szkole. Egzaminy są procedurą tak skomplikowaną, że nie ma możliwości przełożenia ich na jakikolwiek inny termin – zaznaczyła Anna Zalewska.

Minister dużo mówiła też o zmianach w systemie szkolnictwa zawodowego. Konferencja w Chełmie odbyła się w ramach projektu „Zawodowy Strzał w Dziesiątkę”. Anna Zalewska podkreśliła, że ministerstwo dąży do tego, by szkoły w Polsce były wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i technologię, zwłaszcza pracownie chemiczna, fizyczna, przyrodnicza, czy biblioteki, a w każdej klasie była tablica multimedialna, dostęp do Internetu z prędkością 100 MB.

Taką tablicę minister w prezencie przekazała młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych. – Już 16 tys. pracodawców złożyło deklarację współpracy ze szkołami branżowymi. Od nowego roku szkolnego każda klasa branżowa musi mieć zagwarantowaną współpracę z pracodawcą. Skorzystają na tym finansowo również nauczyciele, którzy będą łącznikami między szkołą a pracodawcą. – wyjaśniała Anna Zalewska.

W trakcie konferencji został podpisany list intencyjny o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Energetycznych i Transportowych a Lubelskim Węglem Bogdanka. Z kolei w hali sportowej odbyła się giełda szkół zawodowych skierowana do tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.

Na szkolnictwo branżowe chce też postawić prezydent miasta Jakub Banaszek. – Gdy rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami, słyszę pytanie, jak w Chełmie wygląda rozwój szkolnictwa zawodowego. Wygląda dobrze, ale dzięki proponowanym zmianom poziom kształcenia będzie wyższy – stwierdził prezydent. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here