Zaliczki przyspieszą dopłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie w tym roku wypłacać zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich. Poprzednio spowodowało to ogromne opóźnienia w wypłacie pieniędzy dla rolników. Ale teraz ma być zupełnie inaczej.

Przed rokiem, tuż przed wyborami parlamentarnymi, ARiMR zapowiedziała wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Wkrótce po informacji na konta rolników wpłynęła nieznaczna część pieniędzy. Ale po zmianie władzy okazało się, że zaliczki wprowadzono nie bez powodu. Od miesięcy trwały w Agencji prace nad wdrożeniem nowego systemu komputerowego. Oczywiście nie udało się tego zrobić na czas i biura powiatowe, które przyjmowały wnioski były odcięte od systemu i nie mogły naliczać płatności. A centrala do ich poprawnej weryfikacji potrzebowała dostępu do papierowych dokumentów. Bałagan ma się już nie powtórzyć a rolnicy mają dostać pieniądze szybciej i więcej niż przed rokiem.
Prezes ARiMR Daniel Obajatek zapowiedział, że Agencja wypłaci rolnikom zaliczki w wysokości aż 70 proc. płatności. Pieniądze mają trafić na konta rolników do końca listopada. Bo już 1 grudnia rozpoczyna się ustawowy termin wypłaty dopłat, który potrwa do końca czerwca przyszłego roku.
Zaliczki dostaną wszyscy rolnicy: także wytypowani do kontroli oraz ci, wobec których stwierdzono nieprawidłowości i pomniejszono im dopłaty. Co ciekawe zaliczki będą wypłacane nie tylko od jednolitej płatności obszarowej, ale od wszystkich 17 rodzajów dopłat bezpośrednich. Wypłata pieniędzy ruszy 17 października. (bf)