Zamiast pociągiem – autobusem

Już 11 czerwca pociągi regionalne pokonujące trasę między Lublinem a Dęblinem zostaną wstrzymane, a podróżni przesiada się do… autobusów. Wszystko za sprawą remontu linii kolejowej nr 7 prowadzącej w kierunku Warszawy.


O zmianach poinformowały już swoich pasażerów przewozy regionalne PolRegio. Autobusy, które zastąpią pociągi, będą kursowały kierunku Dęblina pięć razy na dobę (wyjazd z Lublina codziennie o 5.20 i 7.22 oraz o 15.30 (oprócz 16 czerwca i 14 czerwca). W tym kierunku pojedziemy również o godzinie 16.52 i 19.30 (za wyjątkiem dni świątecznych – 15 czerwca, 15 sierpnia, 1 listopada i 25-26 grudnia). Podróż na tym odcinku będzie dłuższa i potrwa średnio około dwóch godzin (pociąg pokonywał tę trasę około 1, 5 godziny). Autobusy nie obsłużą przystanków osobowych Stasin Polny, Czesławice, Puławy Chemia oraz stacji Puławy Azoty. W Lublinie klimatyzowane pojazdy będą zatrzymywać się na dodatkowych przystankach komunikacji miejskiej: przy Dworcu Głównym PKP i przy ul. Jana Pawła (Perłowa) oraz w Dęblinie przy ul. Wiślanej. Komunikacja zastępcza zostanie oznaczona logo „PolRegio”, a w autobusach będą obowiązywały bilety kolejowe PKP. Ich cena pozostaje bez zmian. Z powodu braku miejsc mocno ograniczony ma być przewóz wózków i rowerów za wyjątkiem tych składanych. Do przetargu o przewóz pasażerów stanęły cztery firmy. Warunki PKP (kwotę 5,94 zł za kilometr) spełniła firma z woj. podkarpackiego (Mariusz Franków Firma Handlowo-Usługowa z Malawy). Trasa ma być obsługiwana nowoczesnymi pojazdami (nie starsze niż z 2005 r.), wyposażonymi w 50 miejsc siedzących lub 40 miejsc siedzących i 2 miejsca do przewozu osób na wózkach. Autobusy muszą mieć w sprawną klimatyzację i ogrzewanie.
Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych, oraz pod całodobowym numerem telefonicznej infolinii Przewozów Regionalnych – 703 202 020. Do Warszawy pociągi pośpieszne pojadą objazdami – linią nr 30 przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski, Łuków i później linią nr 2 przez Siedlce i Mińsk Mazowiecki. Czas podróży ze względu na remont wydłuży się o prawie 40 minut. W związku ze zmianą trasy wzrośnie ruch kolejowy na trasie PKP przebiegającej przez ulicę Turystyczną. Na tym popularnym odcinku przejazd kolejowy będzie od 11 czerwca zamykany aż 57 razy na dobę. Takie utrudnienie spowodować może ogromne korki, zwłaszcza, że jest to szlak, którym Lublinianie masowo wyjeżdżają latem nad jeziora a mieszkańcy podlubelskiej Turki dojeżdżają do pracy w stolicy województwa. Modernizacja linii Lublin –Warszawa ma potrwać około 1, 5 roku. Jej efektem ma być wzrost szybkości pociągów, które drogę do Warszawy pokonywać mają w 90 minut. (EM.K.)