Zamiast zarobić, straciła oszczędności

Mimo licznych apeli policjantów o czujność przy internetowych transakcjach, wciąż nie brakuje osób, które chcąc coś sprzedać, padają ofiarą oszustów. Właśnie w ten sposób okradziona została 24-letnia mieszkanka Świdnika.


Świdniczanka za pośrednictwem portalu OLX chciała sprzedać płaszcz. Od rzekomego kupca otrzymała link, który miał służyć do potwierdzenia odbioru pieniędzy za towar. W rzeczywistości przekierował ją do fałszywej strony logowania do bankowości elektronicznej. Kobieta podała na niej swoje dane, tym samym umożliwiając oszustom dostęp do swojego konta. Wypłacono z niego 1,5 tys. zł.

– To kolejny przypadek, gdzie oszuści działają według tego samego schematu: kontaktują się przez komunikator z osobą sprzedającą towar na portalach ogłoszeniowych, przesyłają link, informując o tym, że aby odebrać pieniądze za towar konieczne jest otwarcie linku i postępowanie według poleceń. Są to linki do fałszywych stron bankowości internetowej. Logując się na tych stronach, pokrzywdzeni tracą dostęp do konta, przekazując jednocześnie przestępcom wszystkie swoje dane – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, rzecznik prasowy KPP w Świdniku.

Policjanci raz jeszcze przypominają, aby nie klikać w linki przekierowujące do płatności i uważnie czytać SMS-y autoryzacyjne. Jeżeli niefortunnie staniemy się ofiarą przestępstwa, należy niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z swoim bankiem w celu zablokowania dostępu do rachunku lub karty. (w)