Zamiast zysku, puste konto

Prawie 30 tys. zł stracił mieszkaniec Świdnika, który chciał zarobić na funduszach inwestycyjnych. Przekonano go, że postępując zgodnie z przekazanymi instrukcjami może szybko zdobyć duże pieniądze.


Do Komendy Powiatowej Policji w Świdniku zgłosił się 60-letni mieszkaniec miasta, który złożył zawiadomienie o oszustwie. Jak wyjaśniał funkcjonariuszom, otrzymał telefon od kobiety, która twierdziła, że zajmuje się funduszami inwestycyjnymi i zaproponowała świdniczaninowi rozmowę z analitykiem. Ten miał wyjaśnić, na czym polega inwestycja i pomóc w całej procedurze. Mężczyzna podał mu swój adres mailowy, na który otrzymał link przekierowujący go do instalacji tzw. „zdalnego pulpitu” (programu Any Desk). 60-latkowi polecono także, aby wpłacił kwotę 200 dolarów na poczet pierwszej i obowiązkowej inwestycji.

– Po pewnym czasie 60-latek otrzymał kolejny telefon z informacją, że posiada już zysk z inwestycji i poproszono go o padanie danych karty oraz numeru zabezpieczającego celem wypłacenia środków pieniężnych. Oszuści dzięki otrzymanym danym oraz dzięki dostępowi do telefonu i komputera za pośrednictwem zdalnego pulpitu wyprowadzili z konta mężczyzny pieniądze – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, rzecznik prasowy KPP w Świdniku. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here