Zaoszczędzą krocie na drogach

Najtańsze oferty złożone przez potencjalnych wykonawców są średnio o 20 procent niższe niż przewidywał kosztorys. Jeśli okażą się ważne, to powiat świdnicki na przebudowie dróg: Lublin – Kalinówka, Łuszczów – Janowice, Biskupice – Trawniki, zaoszczędzi blisko 2,4 mln zł. – Biorąc po uwagę naszą sytuację finansową, to bardzo dobra informacja – mówi starosta Łukasz Reszka.


Wszystkie trzy inwestycje uzyskały 60-procentowe dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na 2020 rok. Według założeń przebudowa drogi Łuszczów – Janowice miała kosztować 6,7 mln zł, a trasy Lublin – Kalinówka – 2,4 mln zł, a budowy kolejnego odcinka drogi Biskupice – Trawniki 1,2 mln zł. Po otwarciu w ubiegłym tygodniu, ofert przetargowych okazuje się, że prawdopodobnie na każdej z inwestycji będą poważne oszczędności.

Najtańsze oferty na wykonanie przebudowy dróg z Lublina do Kalinówki i z Łuszczowa do Janowic opiewają na łącznie niecałe 7 mln zł, czyli o ponad 2,1 mln zł mniej niż przewidywały kosztorysy, a najtańsza oferta na kontynuację budowy drogi z Biskupic do Trawnik jest niższa o ponad 270 tys. zł niż zakładano w projekcie.

– W tej chwili analizowane są wszystkie dokumenty złożone przez wykonawców. Jeśli najtańsze oferty okażą się ważne, to będzie bardzo dobra informacja – mówi Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego. – Chcemy jak najszybciej podpisać umowy z wykonawcami, by inwestycje ruszyły jeszcze w tym roku.

To nie wszystkie inwestycje drogowe w powiecie, którą są lub będą zrealizowane z udziałem dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych. Na liście przyszłorocznych inwestycji znajduje się jeszcze przebudowa ul. Generała S. Maczka i ul. Armii Krajowej w Świdniku (całkowita wartość szacowana na ponad 4 mln zł), a z puli FDS podzielonej na wiosnę tego roku już realizowane są: przebudowa drogi Mełgiew – Milejów i drugi etap modernizacji ul. Racławickiej w Świdniku. Obydwie inwestycje mają być gotowe jeszcze w tym roku. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here