Zaoszczędzą na energii

Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Izbicy inwestuje w odnawialne źródła energii. Firma właśnie ogłosiła przetarg na zakup i montaż zestawów instalacji fotowoltaicznych, które będą produkować energię elektryczną dla sześciu obiektów. Część pieniędzy na ten cel będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Fotowoltaika ma być zamontowana na czterech z pięciu ujęć wody – w Tarnogórze, Bobliwie, Wale i Tarzymiechach – które zaopatrują ponad 90 procent odbiorców, a także na terenie oczyszczalni ścieków w Izbicy oraz w bazie GPGK w Ostrzycy.

– Obecnie za prąd, wykorzystywany przez wymienione obiekty, płacimy rocznie około 150 tys. zł – zauważa Piotr Banach, prezes GPGK w Izbicy. – Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznych możemy obniżyć te koszty nawet o około siedemdziesiąt procent.

Firmy, które chcą kupić i zamontować nowoczesne instalacje na wymienionych obiektach, mogą składać oferty do końca kwietnia. Na wykonanie robót będą mieć 6 miesięcy od podpisania umowy. Na realizację tej inwestycji GPGK w Izbicy pozyskało dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, skąd ma otrzymać pieniądze na pokrycie 45 procent kosztów kwalifikowalnych. Cały projekt „Czysta energia dla Gminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Izbicy” ma być rozliczony w listopadzie. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here