Zapełniają „kulturalną pustynię”

Aleksandra Majewska, kierownik Filii nr 1 MPBP w Świdniku

„Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego” – to promujący literaturę podróżniczą, ekologiczną, kulinarną i kreatywną projekt, który od niedawna realizuje Filia nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku. Na teorii jednak się nie kończy. Każde ze spotkań to okazja do nauczenia się czegoś nowego. Program dofinansowany jest ze środków MKDNiS.

Pracownicy MPBP w Świdniku nie chcą, aby świdniczanie odwiedzali ich tylko po to, by wypożyczać książki, więc co raz serwują im nowe propozycje na ciekawe i kreatywne spędzanie wolnego czasu.

Jednym z projektów wpisujących się w ten nurt jest właśnie „Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego”, cykl spotkań promujących literaturę kreatywną, proekologiczną, podróżniczą i kulinarną, realizowany przez Filię nr 1 przy ul. Ratajczaka.

– Osiedle „Polesie”, na którym działamy jest jedną z najmłodszych dzielnic Świdnika. Wcześniej nie było tu żadnych placówek kulturalnych i chcemy tę „kulturalną pustynię” zapełnić. „Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego” to projekt, który kierujemy głównie do kobiet; chcemy stworzyć im przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, nawiązywania relacji, inspirowania się nawzajem i dzielenia bogactwem rodzinnych tradycji. Za nami dwa pierwsze spotkania. Myślę, że bardzo udane. Na czasie jest temat szczepionek, a biblioteka chce rozdawać witaminę R, czyli radość. To najlepszy lek na smutek, strach czy samotność. Chcemy, aby te spotkania były odskocznią od codziennych problemów i obowiązków – mówi Aleksandra Majewska, kierownik Filii nr 1.

Pierwsze spotkanie z cyklu „PBR” dotyczyło literatury kreatywnej, czyli literatury DIY (do it yourself – z ang. zrób to sam).

– Zaprezentowana została literatura, która pokazała możliwości hobbystyczne. W książce widziałyśmy teorię i przełożyłyśmy ją na praktykę. Była z nami Agnieszka Grela, która nauczyła uczestniczki filcowania na jedwabiu. Niezwykle misternej pracy, której efekty były zachwycające. Powstały piękne szale. Drugie spotkanie, które odbyło się 19 czerwca nosiło tytuł „Najważniejszy jest pomysł” i obracało się w tematyce „zero waste”. Była to więc literatura proekologiczna.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się m.in., jak wprowadzać zmiany w swoim otoczeniu, aby wyrobić w sobie nowe, zdrowe nawyki; jak być świadomym konsumentem; na co zwracać uwagę w czasie zakupów; jak w dobie nadmiernego konsumpcjonizmu nauczyć się żyć oszczędniej, produkować mniej odpadów, jednocześnie nie tracąc na wygodzie. W tym przypadku również przekładaliśmy teorię na praktykę i pokazywaliśmy w jaki sposób można nadać drugie życie starym rzeczom. Spotkanie prowadziła Anna Wybierzyńska – mówi A. Majewska.

Dwa kolejne z zaplanowanych spotkań (o ich terminach poinformujemy odpowiednio wcześniej – przyp. red.) będą dotyczyć literatury podróżniczej i kulinarnej. Organizatorzy zechcą zabrać czytelników w najdalsze zakątki świata, nieznane kraje i miejsca, zaprezentują też ciekawe samki i kuchenne tradycje przodków.

Projekt „Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego” realizowany jest z programu Promocja czytelnictwa Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here