Zapomniano o niepełnosprawnych?

W wyremontowanej Przychodni Specjalistycznej SP ZOZ w Świdniku będzie toaleta dla niepełnosprawnych i winda, ale nie będzie podjazdu dla wózków do windy i parkingu dla osób niepełnosprawnych. – Takie informacje uzyskał wiceprzewodniczący rady powiatu świdnickiego Gustaw Dmowski, który w lutym dopytywał, czy planując inwestycję, pomyślano o osobach z niepełnosprawnościami.


Przechodnia specjalistyczna SP ZOZ przy ulicy Leśmiana przejdzie w tym roku gruntowną modernizację. Dyrekcji szpitala i powiatowi udało się pozyskać na ten cel unijne dofinansowanie.

– Czy w projekcie zaplanowano toalety dla osób niepełnosprawnych, podjazd dla wózków odpowiadający normom budowlanym, miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych w sąsiedztwie planowanego dźwigu osobowego? – pytał w interpelacji skierowanej pod koniec lutego do zarządu powiatu, radny powiatowy Gustaw Dmowski (PiS), lekarz, który sam od lat porusza się na wózku inwalidzkim.

Z odpowiedzi, której w imieniu zarządu powiatu udzielił Mirosław Kwiatosz, sekretarz powiatu, wynika, że z wymienionych przez radnego udogodnień przewidziano tylko przystosowaną do potrzeb osób niepełnoprawnych windę i toaletę na parterze budynku. Nie powstanie ani podjazd dla wózków pod windę ani parking dla osób niepełnosprawnych w jej pobliżu.

– Zaplanowane w ramach realizacji projektu prace remontowe dotyczą pomieszczeń wewnątrz budynku przychodni i nie obejmują swoim zakresem podjazdu dla wózków inwalidzkich i parkingu w sąsiedztwie planowanego dźwigu osobowego – informuje radnego Mirosław Kwiatosz. – Podjazd dla wózków inwalidzkich usytuowany przy wejściu głównym do budynku przychodni, został utworzony w latach poprzedzających projekt, a miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych jest wydzielone na parkingu usytuowanym po stronie wschodniej budynku (od strony Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc) i od tej strony możliwy będzie dojazd do windy.

Jak dodaje sekretarz powiatu, rozwiązania, które wskazuje wiceprzewodniczący rady, nie zostały ujęte w projekcie ze względu na zbyt niski budżet projektu ograniczony kwotę dofinansowania. JN