Zaprzecza stereotypowi wójta

Nowy Tydzień: – Pani wójt, czy trudno kobiecie sprawować tak wysoko postawioną funkcję, kierować gminą?


Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw: – „Wójt” to rzeczownik w rodzaju męskim. Odpowiem w ten sposób: jesteśmy społeczeństwem tradycyjnym, w którym nadal króluje przekonanie, iż „wójt” to mężczyzna w średnim wieku, dobrze widziany postawny 180 cm wzrostu, przystojny, w okularach, bo dodają powagi i mądrości. Tak pokrótce wygląda stereotyp „Wójta”.

Na pewno kobiet na stanowisku włodarza gminy czy miasta jest stosunkowo niewiele, jednakże wybory w 2018 r. pokazały, że kobiet wójtów, czy prezydentów jest znacznie więcej niż w poprzednich latach. Przekonana jestem, że radzą sobie nie gorzej, a w niektórych przypadkach bym powiedziała, że lepiej niż koledzy wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci

– Z jakich dokonań na stanowisku wójta jest Pani szczególnie zadowolona, co uważa Pani za swój i gminy sukces?

– Na pewno dotyczy to zadań ważnych dla mieszkańców – takich, jak realizacja kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, których zamontowano ponad 400 zestawów, zakończona została termomodernizacja czterech szkół. Pozostała jeszcze jedna szkoła do wyremontowania – w Małochwieju Dużym. Planujemy to zrobić w tym roku. Za sukces uważam też utworzenie żłobka w Stężycy Kolonii, modernizację dróg gminnych, powiatowych i drogi wojewódzkiej nr 842.

Dużym sukcesem, moim i moich współpracowników odpowiedzialnych za inwestycje, jest pozyskanie bardzo poważnego inwestora, który planuje realizację dużego zakładu z branży rolno-spożywczej na terenie naszej gminy. Spowoduje to ożywienie inwestycyjne w miejscowościach Wincentów i Krupiec, utworzenie nowych miejsc pracy, jak również poszerzy rynek zbytu dla rolników z naszego powiatu i województwa. We wtorek, 10 marca, o godzinie 12.00 na sesji rady gminy inwestor przedstawi swoje plany odnośnie zakładu, który zaczyna powstawać.

– A jest coś czego nie udało się Pani zrealizować?

– Na pewno żałuję, że nie udało się rozpocząć prac związanych z rewitalizacją dwóch cennych zabytków – wieży w Krynicy i ruin zamku w Krupem, ale mam nadzieję, że te cenne obiekty otrzymają swoją drugą szansę.

– Dziękujemy za rozmowę. (not. kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here