Zapylacze zamieszkają przy każdej szkole

Domki dla zapylaczy pojawią się niebawem przy powiatowych szkołach. Wykonają je własnoręcznie uczniowie SOSW

Przy każdej powiatowej szkole i siedzibie Starostwa Powiatowego w Świdniku staną niebawem domki dla owadów. Jeśli taka będzie wola mieszkańców, starostwo nie wyklucza ustawienia ich również w innych miejscach.


Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca ogromnej roli pszczół i innych owadów zapylających. Wg szacunków naukowców prawie 80 proc. roślin występujących na ziemi jest owadopylna, w tym ponad 200 gatunków roślin uprawnych.

Przyjazne warunki dla tych pożytecznych owadów chce stworzyć również Starostwo Powiatowe w Świdniku. Z okazji przypadającego niedawno Światowego Dnia Pszczół starosta świdnicki, Łukasz Reszka ogłosił, że przy każdej szkole powiatowej oraz przy starostwie powiatowym ustawione zostaną domki dla owadów.

– Początkowo mieliśmy zakupić gotowe domki. Pojawił się jednak pomysł, aby kupić materiały i aby w ramach zajęć praktycznych wykonali je uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Połączylibyśmy w ten sposób przyjemne z pożytecznym – mówi Ł. Reszka.

Starostwo nie wyklucza, że domki dla owadów mogłyby pojawić się również w innych miejscach, na terenach należących do powiatu.

– Jesteśmy otwarci na propozycje. Jeśli mieszkańcy zgłoszą nam jakąś lokalizację, na pewno weźmiemy to pod uwagę – dodaje starosta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here