Zasłuchani na Czubach

W niedzielę 16 października zakończy się jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby. W finałowym koncercie słowno-muzycznym, zatytułowanym „Święty Jan Paweł II i Prymas Stefan Wyszyński”, wystąpią: aktor Olgierd Łukaszewicz, mezzosopran Alicja Węgorzewska oraz skrzypek Bogdan Kierejsza.

 

Podczas koncertu usłyszymy interpretację „Zapisków więziennych” prymasa Stefana Wyszyńskiego w wykonaniu O. Łukaszewicza. Usłyszymy też słowa Jana Pawła II, który podkreślał rolę, jaką odegrał w jego życiu, a zarazem w historii Polski prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem, cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei…”
A wszystko to na tle dźwięków pięknej klasycznej muzyki poważnej takich kompozytorów jak Schubert czy Mozart.
Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Rodziny o godz. 19.
Przypomnijmy, że końcowy akord lubelskiego festiwalu przypada jak zwykle dokładnie w kolejną rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską, który miał miejsce 16 października 1978 r.

Wierni melomani lubelskiego festiwalu organowego zauważyli, że jego formuła od kilku lat wyraźnie się zmienia – już nie jest ściśle muzyczny. Na program składają się utwory literackie czy dokumenty historyczne odczytywane przez uznanych aktorów. – Podejmujemy tematy poważne i cieszy mnie, że wciąż mamy liczną publiczność – przyznaje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu, który podkreśla, że Lublin jest ewenementem w skali Polski, ponieważ większość lublinian jest tak ukształtowanych, że zapytani, czy kultura i sztuka są potrzebne, odpowiedzą twierdząco.

Monika Skarżyńska