Zasłużeni dla Gminy Izbica

Tadeusz Rysak, Mariusz Olech i Adam Suszek dołączą do listy „Zasłużonych dla gminy Izbica”. Radni zgodzili się na uhonorowanie postaci związanych z miejscowym klubem sportowym Ruch w roku jego 95-lecia. Podjęli też decyzję o nadaniu imienia Adama Suszka gminnemu stadionowi.

Tadeusz Rysak grał w seniorskiej drużynie piłkarskiej Ruchu już wtedy, gdy był w IV klasie szkoły podstawowej. Naukę kontynuował w Łodzi, gdzie jako pierwszy wychowanek klubu z Izbicy zaliczył debiut w I lidze, reprezentując ŁKS Łódź. Potem, jako piłkarz lub szkoleniowiec, albo łącząc obie te role, był związany z Avią Świdnik, Traweną Trawniki, Technikiem Zamość, Tomasovią Tomaszów Lubelski, Hetmanem Zamość i Unią Hrubieszów. Jako zawodnik i trener wprowadził Ruch Izbica do III ligi.

Mariusz Olech jest z kolei związany z Ruchem od ponad 25 lat. To dzięki jego staraniom, w najcięższych dla klubu latach 90. XX wieku udało się uratować Ruch przed rozwiązaniem. Pod kierunkiem absolwenta Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, w szkole w Izbicy wychowują się kolejne pokolenia piłkarzy oraz reprezentantów gminy w innych dyscyplinach sportowych.

Zmarły w 1984 roku w wieku 40 lat Adam Suszek był bramkarzem. Już jako 17-latek zadebiutował w dorosłej drużynie Ruchu. Był w składzie zespołu, prowadzonego przez trenera Rysaka, który wywalczył historyczny awans drużyny z Izbicy na szczebel centralny piłkarskich rozgrywek, czyli do III ligi. Adam Suszek 23 razy zagrał w kadrze Polski juniorów, w której grał wtedy m.in. Włodzimierz Lubański. Występował również w Hetmanie Zamość, Starze Starachowice i Motorze Lublin, będąc współautorem historycznego awansu tego klubu do I ligi. Oprócz uhonorowania pośmiertnie tytułem Zasłużony dla gminy Izbica Suszek będzie patronem miejscowego stadionu. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here