Zasmakuj w bibliotece

Spotkania z książką i autorami w sieci mogą być równie „smakowite”, jak te w realu, o czym przekonać się można, uczestnicząc w wirtualnych wydarzeniach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, przygotowanych przez WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie

W piątek rozpoczął się XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. I choć biblioteki, w tym Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, od kilku dni są częściowo otwarte, wszystkie wydarzenia OTB odbywać się będą w sieci.

– Hasło tegorocznego Tygodnia „Zasmakuj w Bibliotece” nabiera w maju 2020 roku szczególnego znaczenia. Pokazujemy, że my, bibliotekarze, w każdych okolicznościach potrafimy nowocześnie działać i docierać do czytelników, utrzymać więź ze społeczeństwem, odpowiadając na jego potrzeby. W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem: bibliotekarze i czytelnicy. Zapraszamy na spotkania autorskie on-line, warsztaty rękodzielnicze, spotkania dla dzieci, wystawy. Przygotowaliśmy własne e-booki, spektakle teatralne zrealizowane przez „Trupę z szafy bibliotecznej” oraz wiele innych niespodzianek – zwrócili się w piątek w przesłaniu do czytelników z okazji Dnia Bibliotekarza, pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. W piątkowe popołudnie na Facebooku WBP odbyło się spotkanie autorskie z Justyną Sobolewską, krytykiem literackim, dziennikarką, współautorką książki „Jestem mamą”, autorką zbioru esejów „Książka o czytaniu”, a „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawiła „Lalkę” Bolesława Prusa.

Od dziś do piątku na facebookowym profilu lubelskiej biblioteki będzie można uczestniczyć w kolejnych atrakcjach. Poniżej prezentujemy „rozkład jazdy” XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w „Łopacińskim”:

11 maja (poniedziałek): * 10:00 – Warsztaty dla dzieci „Kto mieszka w książce? Spotkanie z bohaterem”, prowadzenie – Magdalena Morek, Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP), * 12:00 – W cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia: „Qvo vadis” Henryka Sienkiewicza, * 14:00 – „O książkowej ilustracji”. Spotkanie autorskie z Elizą Leszczyńską-Pieniak – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP).

12 maja (wtorek): * 10:00 – „Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne” [e-book] (Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie Dział Udostępniania, Dział Instrukcyjno-Metodyczny), * 12:00 – Wirtualne oprowadzania po wystawie „XV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli” (112 prac, 61 artystów) – Jacek Wałdowski – Pracownia Plastyczna WBP, Dorota Mościbrodzka – Dział Informacji i Promocji WBP), * 14:00 – W ramach cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawi: „Wigilię u Borynów” wedle Władysława Reymonta, * 14:00 –”Nie tylko o Szymborskiej”. Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP).

13 maja (środa): * 10:00 – „Środowe spotkanie w sieci z Oddziałem dla Dzieci, czyli Ahoj przygodo! Piraci w Bibliotece”, prowadzenie – Magdalena Morek, Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP), *11:00 – Księgarnia „U Hieronima” zaprasza na wirtualne spotkanie z Ireną Kowalczyk, * 12:00 – „Prosto z Sydney”. Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Magdalena Morek, Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP), * 14:00 – W cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawi: „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

14 maja (czwartek): * 11:00 – Bibliotekarze z pasją, czyli warsztaty rękodzielnicze w WBP,

* 15:00 – W cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawi: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, * 17:00 – „Przez… i nie tylko.” Spotkanie autorskie z Zośką Papużanką – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Dorota Mościbrodzka (Dział informacji i Promocji WBP).

15 maja (piątek): * 10:00 – W cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawi: „Komedia z omyłek” Henryka Sienkiewicza, * 12:00 – Księgarnia „U Hieronima” zaprasza na wirtualne spotkanie z gościem-niespodzianką, * 13:00 – „Poromansujmy.” Spotkanie autorskie z Hanna Cygler – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji). BS

Biblioteki uchyliły drzwi

Zamknięte od połowy marca z powodu epidemii koronawirusa biblioteki zgodnie z obowiązującego od 4 maja rozporządzenia rządu, częściowo wznowiły działalność. Każda z placówek musiała dostosować swoje działanie do ministerialnych wytycznych epidemicznych wydanych w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

I tak np. w przypadku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego na razie działają tylko wypożyczalnia oraz Księgarnia „U Hieronima”, czynne wyłącznie w dni powszednie w godzinach: poniedziałek, czwartek, piątek 9.00 – 15.00, wtorek, środa: 12.00 – 19.30. Przed wejściem do nich czytelnicy zobowiązani są do dezynfekcji rąk – dozowniki z płynem do odkażania są dostępne przed wejściem do obu pomieszczeń. W każdym z nich mogą jednocześnie przebywać dwie osoby – pozostali oczekują na zewnątrz, zachowując dwumetrowe odstępy między sobą.

W wypożyczalni są udostępnione dwa odrębne stanowiska – osobne dla wypożyczeń i osobne dla zwrotów. Oddane książki zostaną odłożone do 14-dniowej kwarantanny (status w katalogu komputerowym „kwarantanna”). Po tym terminie otrzymają status „dostępny do wypożyczenia”. Czytelnicy nie mają swobodnego dostępu do książek – podaje je wyłącznie bibliotekarz. Zamknięte pozostają katalogi komputerowe – zamawianie książek możliwe z własnych urządzeń elektronicznych.

W indywidualnych przypadkach (np. brak dostępu do nich) istnieje możliwość zamawiania ich z księgozbioru wypożyczalni drogą telefoniczną – tel. 81 528 74 42 lub 81 528 74 17 – odbiór książek wyłącznie osobiście w wypożyczalni. Katalogi kartkowe – ogólny i Lubliniana – pozostają niedostępne (informacji o zawartych w nich zbiorach udzielają: katalog ogólny – Dział Informacji i Promocji, tel. 81 528 74 17, 81 528 74 37, mail: https://poczta.wp.pl/k/informatorium@wbp.lublin.pl); katalog Lubliniana – Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie, tel. 81 528 74 16. JD