Zaszczep dziecko póki czas

W Świdniku ruszają szczepienia dzieci przeciw pneumokokom. Skorzystać z nich mogą maluchy urodzone w latach 2013-2016. Warto skorzystać, bo szczepienia są bezpłatne i – co ważniejsze, i o czym przypominają specjaliści – to wciąż najlepsza i najskuteczniejsza ochrona przed chorobami.


Ministerstwo Zdrowia i Sanepid zachęcają do udziału w akcji bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Skorzystać z niej mogą dzieci, które przyszły na świat w latach 2013-2016 (do ukończenia 5. roku życia), które nie były szczepione. Zainteresowani powinni zgłosić się do swojej przychodni, gdzie po zakwalifikowaniu przez lekarza podana zostanie pierwsza z dwóch dawek szczepionki. Warunek jest taki, że dziecko musi zostać zakwalifikowane do szczepienia do 20 kwietnia.
Niektórzy rodzice, mimo programu obowiązkowych szczepień, coraz częściej decydują o tym, aby nie szczepić swoich pociech. Zazwyczaj twierdzą, że szczepionki nie są zgodne z naturą i mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Specjaliści wskazują jednak, że te „teorie” nie mają podstaw naukowych, a szczepionki to wciąż najlepsza i najskuteczniejsza ochrona przed groźnymi chorobami.
– Warto skorzystać z programu szczepień ze względu na istniejące zagrożenie zdrowia, wywoływane przez zakażenie pneumokokami – mówi Jan Nowicki, dyrektor PSSE w Świdniku. – Bakteria Streptococcus pneumoniae (dwoinka zapalenia płuc) należy do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Pneumokoki wywołują zapalenie górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego czy zapalenie zatok przynosowych, ale u niektórych dzieci i osób dorosłych mogą powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, które mogą powodować poważne powikłania, a nawet mogą prowadzić do zgonu.
Do zakażenia pneumokokiem dochodzi przez wdychanie drobnych kropelek wydzieliny dróg oddechowych i śliny unoszących się w powietrzu oraz bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. W grupie największego ryzyka zakażeń są najmłodsi, bo na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia, a najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje w pierwszych 2 latach życia. Ryzyko zakażenia znacznie się zwiększa, gdy dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu lub innej większej grupie dzieci. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here