Zatrzymać szaleńców

W ciągu czterech miesięcy 2017 roku 16 zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. To daje średnio jednego wariata drogowego w tygodniu.

Policjanci niechlubnie przyznają sami, że odsetek oszustów, którzy złapani za prędkość twierdzą, że nie mają przy sobie dokumentów, jest na tym samym, dość wysokim poziomie. Wolą zapłacić mandat za jazdę bez i wierzyć, że skoro nie mają ze sobą prawka, to policja nie jest w stanie im go odebrać. Mimo wszystko zaostrzenie przepisów daje efekty. Nie wszyscy jednak pamiętają, że dokumenty można stracić nie tylko za szaleńczą jazdę po mieście.
– Od początku roku zdarzył się też jeden przypadek, kiedy funkcjonariusze odebrali dokumenty za przekroczenie limitu punktów karnych – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.
Od niedawna kierowcy mogą sprawdzić stan swoich punktów przez internet. Policja ostrzega jednak przed fałszywymi stronami, które pozornie oferują tak możliwość. Oszuści próbują wyłudzić dane osobowe (które najpewniej posłużą potem o wyłudzenia pożyczki „chwilówki”) lub bezpośrednio pieniądze za rzekomy dostęp do konta. Prawdziwa e-usługa „sprawdź swoje punkty karne” odstępna jest wyłącznie na stronie www.obywatel.gov.pl – za darmo, po utworzeniu profilu zaufanego. Profil (eGO) można stworzyć, rejestrując się na stronie www.pz.gov.pl. (pc)