Zatrzymani za handel dopalaczami

CBŚP zatrzymało pięciu członków gangu handlującego dopalaczami przez internet. Skala procederu była potężna. Śledczy z lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej ustalili, że towar kupowały tysiące nastolatków. – Apelujemy do rodziców, by sprawdzili historię przeglądanych stron, a w razie jakichkolwiek podejrzeń zgłosili się do najbliższej jednostki policji – mówią.

To ostatnie tak duże śledztwo prowadzone przez Lubelski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Chodzi o zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się handlem dopalaczami na olbrzymią skalę oraz praniem brudnych pieniędzy.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego ustalili, że grupa działała od 2015 do sierpnia 2018 (w toku czynności zabezpieczono łącznie 120 kg środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych o szacunkowej wartości około 2 750 000 złotych). Najpierw wyrabiali, potem sprzedawali towar w sklepach internetowych. Były to tzw. zastępcze dopalacze (m.in. U-47700) i zupełnie nowe, niebezpieczne, substancje psychoaktywne. Cztery młode osoby z naszego województwa (16, 18, 26, 32 lat), które w ostatnich miesiącach zmarły po zażyciu dopalaczy, kupiły towar właśnie z tych stron.

Czterej podejrzani (w tym szef gangu) trafili do aresztu, piąty ma dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Zastosowano wobec niego też poręczenie majątkowe. Śledczy ustalili, że członkowie grupy dokonali ponad 15000 transakcji internetowych (pieniądze młodzież przelewała na konta bankowe założone przez tzw. słupy).

Jak mówi Maciej Florkiewicz, naczelnik Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, teraz wiele zależy od rodziców: – Apelujemy do rodziców o kontrolę, by sprawdzili, na jakie strony internetowe wchodziły ich dzieci, komu i za co przelewały pieniądze. W razie jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości, prosimy o zgłaszanie się do najbliższej jednostki policji. Śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone jest zatrzymanie kolejnych osób.

Dopalacze w działaniu przypominają amfetaminę lub kokainę. Ich zażycie powoduje zaburzenie rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi skutkujące utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie. Po dopalaczach występuje wzrost temperatury ciała, bezsenność, szczękościsk, nadmierna potliwość, bóle głowy, rozszerzenie źrenic, nudności, wymioty, halucynacje. Do tego dochodzą m.in. stany niepokoju, drgawki, halucynacje, ataki paniki, pobudzenie ruchowe. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here