Zaułek pod znakiem zapytania

Jeśli miasto zdecyduje się dołożyć do inwestycji, to jeszcze tego lata Zaułek Poetów wzbogaci się m.in. o scenę, siedziska dla publiczności, monitoring i oświetlenie

Dwie firmy są zainteresowane rozbudową „Zaułka Poetów”, ale nie wiadomo, czy inwestycja dojdzie do skutku. Obydwie oferty są jednak dużo droższe niż zakładano, ale miasto nie wyklucza, że dołoży brakujące pieniądze.


„Zaułek Poetów” to skwer między Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną a Przedszkolem nr 6, gdzie w ubiegłym roku zainaugurowano spotkania „pod chmurką” z kulturą, sztuką i twórcami. Plenerowe wydarzenia artystyczne przygotowywane przez MPBP od razu spotkały się ze sporym zainteresowaniem świdniczan, nic więc dziwnego, że projekt „Zaułek Poetów – miejsce spotkań, relaksu i wypoczynku świdniczan”, zakładający wyposażenie tego miejsca w dodatkową infrastrukturę, zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego, został wybrany przez mieszkańców do dofinansowania.

Kosztem 104 tys. złotych na skwerze miały m.in. stanąć zadaszona scena, do której miał być doprowadzony prąd, wodopój, mała fontanna, siedziska i leżaki, plansze z plakatami. Drzewo będące centralną częścią zaułka miało być podświetlone, a cały teren objęty monitoringiem. W ramach projektu miał być również zakupiony sprzęt nagłaśniający. Dzięki inwestycji miało powstać miejsce z artystycznym klimatem, do rekreacji, wypoczynku, spotkania z kulturą, książką, sztukę zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Czy powstanie?

Na początku maja miasto ogłosiło, że szuka wykonawcy „Zaułka Poetów”. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy: Usługi Remontowo-Budowlane REM-GUZ Marcin Guz ze Świdnika oraz Active Line Marcin Taczalski z Lublina. Pierwsza z nich zaproponowała kwotę 194 tys. zł; druga 247 tys. zł.

Oznacza to, że obie oferty są dużo droższe niż założył ratusz. Miasto miało wydać na to 105 tys. zł. Nie oznacza to jednak, że projekt trafi do kosza. Jak informuje magistrat, analizowane są możliwości dołożenia do tej inwestycji z oszczędność powstałych przy innych zadaniach z budżetu obywatelskiego. (w)