Zażółkiew czeka na drogę

Dobra wiadomość dla mieszkańców Zażółkwi w gminie Krasnystaw. Jest szansa, że wkrótce ruszy długo oczekiwana przebudowa kolejnego odcinka drogi we wsi. Przetarg na to zadanie ma być rozstrzygnięty lada dzień. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem inwestycja ma się zakończyć w grudniu br.

O fatalnym stanie drogi wojewódzkiej nr 842, biegnącej m.in. przez Zażółkiew w „Nowym Tygodniu” pisaliśmy wielokrotnie. Szosa była w opłakanym stanie, brakowało chodnika. Gdy doszło do tragedii i bus zabił jednego z mieszkańców Zażółkwi, jej mieszkańcy oflagowali wieś, a na ich domach pojawiły się transparentny z hasłami: „Żądamy bezpieczeństwa dla naszych dzieci!”, „Jaka droga, każdy widzi, Zażółkiew się jej wstydzi”, „Droga przez wieś – Średniowiecze”.

W końcu upragniona przez mieszkańców przebudowa drogi wojewódzkiej ruszyła. Inwestycję podzielono na etapy. Przebudowano już drogę w miejscowości Rońsko, a także odcinek w Zażółkwi. Teraz przyszedł czas na kontynuację robót, czyli przebudowę kolejnego, półkilometrowego odcinka drogi w Zażółkwi. Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, ale do przedsięwzięcia w połowie dołoży się także gmina Krasnystaw, która na ten cel w tegorocznym budżecie zabezpieczyła 715 tys. zł.

Edyta Gajowiak-Powroźnik, wójt gminy Krasnystaw, zwraca uwagę, że to dla samorządu duży wydatek. ZDW w Lublinie w lipcu br. ogłosił przetarg na to zadanie. Zakres prac obejmuje przebudowę półkilometrowego odcinka drogi w Zażółkwi wraz z budową chodnika, odwodnień, dwóch zatok autobusowych i oświetlenia przejścia dla pieszych. Wykonawca będzie miał czas do połowy grudnia br. na wykonanie prac.

– Wiem, że wpłynęło sześć ofert. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu – mówi wójt Gajowiak-Powroźnik. – Prace mają być wykonane w tym roku, a kolejne etapy przewidziane są na przyszłe lata.

Najtańsza oferta – Zakładu Budowlano-Transportowego „Drogmost z Zamościa – opiewa na 1 384 191,27 zł, a najdroższa – Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Sadex” z Kolonii Sitno – na 1 848 991, 35 zł. Inwestor zamierzał zmieścić się w kwocie 1 431 216,67 zł. Do tematu wrócimy. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here