Zażyją relaksu pod gruszą

Skwer przy Montażowej przejdzie metamorfozę

Plac zabaw, plenerowa siłownia, kilkaset posadzonych krzewów i pięć grusz. Przy ulicach Montażowej i Motorowej powstanie piękny skwer. Mieszkańcy będą mogli tam odpoczywać już w październiku.


Skwer zostanie urządzony między blokami przy ul. Montażowej 10 i 12 oraz Motorowej 9. Jego powierzchnia wyniesie 46 arów. Powstanie m.in. plac zabaw dla dzieci czy „plenerowa siłownia”. Asfaltowe place i ścieżki dla pieszych zostaną rozebrane. Zastąpią je nowe dojścia z kostki brukowej o łącznej powierzchni 1200 metrów kwadratowych. Umowa obejmuje również remont schodów, wyrównanie terenu i wykonanie nowych trawników.

– Po rewitalizacji przestrzeni między blokami, nieurządzona do tej pory część osiedla stanie się bardziej przyjazna i funkcjonalna dla mieszkańców – zapowiada Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów i dodaje, że przy projektowaniu nowego skweru miasto „w znacznym stopniu postawiło na zieleń”.

Na skwerze zostanie posadzonych: ponad 550 krzewów, głównie berberysów, irg i jaśminowców oraz pięć grusz. W zacienionych miejscach zostaną posadzone też rośliny okrywowe: łącznie 800 sadzonek bluszczu, barwinka i bodziszka. Na drzewach zawisną drewniane karmniki dla ptaków.

Ogrodzony plac zabaw dla dzieci, z poliuretanową nawierzchnią, która jest bezpieczna i amortyzuje upadki, zostanie wyposażony w: „bujak”, „ważkę” i karuzelę. „Plenerowa siłownia” będzie się składać m.in. z „twistera” oraz „koła tai-chi”. Dobór urządzeń pozwoli na korzystanie z siłowni osobom w różnym wieku, w tym seniorom oraz osobom o „ograniczonych możliwościach ruchowych”. Na skwerze pojawią się ławki z oparciem i kosze na śmieci. Właz do nieczynnego schronu będzie osłonięty przez rośliny. Pojawią się dwie nowe latarnie „typu parkowego”, a także kamery monitoringu.

Prace mają się zakończyć najpóźniej 30 września tego roku. Koszt robót budowlanych, brukarskich, zieleniarskich i z branży elektrycznej wyniesie prawie 350 tysięcy złotych. TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here