Zdążyć przed pierwszym dzwonkiem

Na prezesie PLL Krzysztofie Wójtowiczu (pierwszy z lewej), który w towarzystwie wicestarosty Waldemara Białowąsa i dyrektora I LO, Stanisława Stefańczyka, oglądał nową halę sportową wybudowaną przy jego „starej budzie”, obiekt zrobił duże wrażenie

Choć wakacje trwają w najlepsze, w świdnickich szkołach praca wre.


W Specjalnym Ośrodku-Szkolno Wychowawczym w Świdniku trwa remont schodów wewnętrznych i zewnętrznych oraz malowanie pokoi w internacie. – Ten był niezbędny remont – tłumaczy Elżbieta Krupa, dyrektor placówki. – W tych wszystkich przedsięwzięciach bardzo nas wspiera wicestarosta Waldemar Białowąs, który znalazł sponsorów, którzy sfinansowali część prac.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku dzieci i młodzież uczą się na trzech szczeblach. Jest tu oddział przedszkolny, szkoła podstawowa i ponadpodstawowa a z internatu korzysta 14 uczniów. W niedługim czasie placówkę czekają jeszcze inne zmiany. Trwają prace nad projektem likwidacji skarpy ziemnej przed budyniem i przywróceniem do użytkowania pomieszczeń, które ze względu na nowe przepisy budowlane wykluczył sanepid. Wyrównany teren przed ośrodkiem ma zostać zaadaptowany na cele rekreacyjne dla uczniów.

– To niezwykle ważne, aby podopieczni ośrodka, dzieci ze specjalnymi potrzebami, miały odpowiednie warunki do nauki i rehabilitacji. Jest to nasz priorytet – zapewnia wicestarosta.

W innych powiatowych szkołach wakacyjne remonty również idą pełną parą. W Zespole Szkół nr 1 w Świdniku powstanie dodatkowe wyjście ewakuacyjne ze szkoły, a szatnie zostaną przeniesione. W Zespole Szkół w Piaskach w planach jest adaptacja budynku po gimnazjum na potrzeby internatu. Z kolei Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna planuje remont instalacji elektrycznej i wymianę lamp oświetleniowych, a także malowanie pomieszczeń, jak również wymianę drzwi oraz terakoty na korytarzu i w pomieszczeniach sanitarnych.

Z kolei w I LO w Świdniku odnawiane są szafki uczniów w szatni. Planowany jest także remont tarasu oraz odświeżenie sal lekcyjnych. Na uroczyste otwarcie, które ma nastąpić wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, gotowa jest już nowo wybudowana hala sportowa. W ubiegłym tygodniu obiekt odwiedził Krzysztof Wójtowicz, dziś prezes Portu Lotniczego Lublin, a przed laty uczeń I LO w Świdniku.

– Przychodzę tu z sentymentem. Miło jest porozmawiać i powspominać z moimi nauczycielami – przyznaje K. Wójtowicz, który w „Bronku” gościnnie uczy przedsiębiorczości. – Wciąż mam swój stary zeszyt z matematyki, której uczył mnie dyrektor Stanisław Stefańczyk.

Prywatnie K. Wójtowicz to miłośnik sportu, dlatego nie omieszkał zajrzeć w każdy kąt nowego obiektu sportowego.

– Jestem pod wrażeniem nowej hali z nowoczesną nawierzchnią, z wieloma funkcjonalnymi pomieszczeniami i wykończeniem na wysokim poziomie. Zazdroszczę obecnym i przyszłym uczniom szkoły możliwości, jakie daje ten obiekt – mówił K. Wójtowicz. (w)