Zdążyli w ostatniej chwili

Po wielu perypetiach budowa ulica Kusocińskiego ma w końcu doczekać się realizacji

15 listopada upłynął termin złożenia wniosku o unijne dofinansowanie na budowę ul. Kusocińskiego w Świdniku. Miejscy urzędnicy obawiali się, czy zostanie dotrzymany, bo, jak tłumaczą, powiat przekazał komplet dokumentacji technicznej z przeszło dwutygodniowym opóźnieniem. Na szczęście się udało.


Plany budowy ulicy Kusocińskiego to temat rzeka. Początkowo władze miasta zabiegały o wybudowanie tej ulicy jako drogi dojazdowej na lotnisko albo by wybudowały ją wspólnie gminy Świdnik i Mełgiew przy wsparciu powiatu. Oba pomysły upadły. Ostatecznie ciężar budowy ulicy wzięło na siebie miasto. Inwestycję ma przeprowadzić przy wsparciu Starostwa Powiatowego.
– Formalnie ulica należy do powiatu świdnickiego, ale by zdobyć unijne wsparcie, jej budowę musi przeprowadzić miasto Świdnik. Staraniem miasta projekt „Optymalizacja połączeń pomiędzy drogą ekspresową S17/12 i Portem Lotniczym poprzez budowę ul. Kusocińskiego” znajduje się na liście Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego w finansowanym przez UE Regionalnym Programie Operacyjnym naszego województwa. Zadaniem miasta jest zapewnienie finansowania oraz sama budowa Kusocińskiego. Przedsięwzięcie zostało oszacowane na ok. 28 mln zł. Władze Świdnika wystarały się o 17 mln zł z UE, a ok. 14 mln zł zostanie przekazanych z budżetu miasta. Dodatkowo gmina przeznaczy 2,8 mln zł na pomoc dla powiatu w wykupie nieruchomości pod inwestycję. Powiat na ten cel ma zarezerwować 1,7 mln zł – mówi Karol Łukasik, rzecznik prasowy UM Świdnik.
Termin złożenia wniosku o unijne pieniądze na Kusocińskiego mijał w ubiegłą środę, 15 listopada. Urzędnicy obawiali się, że mogą go nie dotrzymać. Zgodnie z ustaleniami do 20 października powiat miał im przekazać potrzebne do wniosku dokumenty i zezwolenia na budowę. Jak mówią, dotarły do miasta ze sporym opóźnieniem.
„Wniosek o dotację złożyliśmy tuż przez ostatnim dzwonkiem. Starostwo miało 3 lata na przygotowanie dokumentacji, teraz spóźniło się z dostarczeniem projektu i zezwolenia na budowę. Dodatkowy czas na przygotowanie wniosku skurczył się, bo dokumentacja musiała być po raz kolejny poprawiona i uzupełniona. Na szczęście zdążyliśmy. Jesteśmy zdeterminowani, żeby wybudować Kusocińskiego. To strategiczna ulica, bardzo ważna dla rozwoju miasta” – napisał na swoim profilu na Facebooku burmistrz Waldemar Jakson. (w)