Zdewastowali stację

Stacja samoobsługowej naprawy jednośladów, zlokalizowana przy stacji wypożyczeni roweru miejskiego obok Galerii Venus, nie działa. Jak tłumaczą w starostwie powiatowym, które przed kilkoma laty sfinansowało jej montaż i wyposażenie, jesienią została ona okradziona i zniszczona. Kiedy ponownie zostanie uruchomiona, na razie nie wiadomo. Niebawem powinna się za to pojawić stacja przy placu Konstytucji 3 maja, którą zakupiło miasto


Uruchomiona w 2016 roku przez powiat samoobsługowa stacja naprawy rowerów przy skrzyżowaniu ul. Wyszyńskiego i Racławickiej obok Galerii Venus często była przydatna cyklistom. Korzystając ze znajdujących się tam wkrętaków, kluczy, łyżki do opon, czy pompki można było dokonać prostej naprawy jednośladu czy napompować koło.

Z początkiem tego sezonu rowerowego urządzenia te nie wróciły jednak na swoje miejsce. – Dlaczego? – pytają świdniccy rowerzyści. Jak się okazuje, jeszcze w ubiegłym roku stacja została zniszczona przez wandali i okradziona. Urzędnicy zapowiadają jednak, że urządzenie ponownie zostanie uruchomione.

– Chcemy to zrobić jak najszybciej – mówi Jarosław Drozd, naczelnik Wydziału Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego w Świdniku. – Czekamy na dostawę części zamiennych i wyposażenia, które zostało zniszczone przez wandali.

Rowerzyści cieszą się, że stacja wróci na swoje miejsce, ale dziwią się, że urzędnicy problemem zajęli się dopiero teraz.

– Przecież już jesienią, zamykając poprzedni sezon rowerowy, było wiadomo, że brakuje tych narzędzi i urządzenie jest uszkodzone. Czy nie można tego było uzupełnić i naprawić zimą, tak by wraz z rozpoczęciem nowego sezonu wszystko działało – zastanawia się Maciej Lubaś ze Stowarzyszenia Świdnik Miasto dla Rowerów.

Czas na nowe

Kiedy wróci powiatowa stacja, nie do końca wiadomo. Prawdopodobniej szybciej rowerzyści będą mogli korzystać z podobnego urządzenia sfinansowanego przez miasto. Ratusz zakupił stację już w ubiegłym roku w ramach zadania „Alternatywa dla osiedla Wschód i usprawnienia rowerowe w mieście”. Postawi ją przy odnowionym placu Konstytucji 3 maja.

– Stacja już jest i czeka na montaż, który jest planowany po oddaniu placu, czyli pod koniec kwietnia – informuje Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Świdnik. – Będzie podobnie wyposażona jak stacja powiatowa. Kosztowała ok. 3 tys. zł. JN