Zdrowe kości do starości

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie zaprasza mieszkanki województwa w wieku 50-70 lat do udziału w programie bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku osteoporozy w ramach projektu „Zdrowe kości do starości – program profilaktyki i leczenie osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim”.


Osteoporoza nazywana cichym zabójcą kości to choroba metaboliczna kości charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem architektury tkanki kostnej oraz zwiększoną podatnością na złamania, do których może dojść w następstwie nawet niewielkiego urazu. Nadmierna podatność kości na uszkodzenie w osteoporozie wynika ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości i zaburzenia jej struktury i jakości.

Osteoporoza to jedna z chorób, która nie daje żadnych objawów klinicznych, dlatego do jej wykrycia dochodzi zazwyczaj dopiero przy pierwszym złamaniu kości. Postępująca prowadzi do niepełnosprawności, jest przyczyną przewlekłego bólu, a nierzadko wiąże się ze zniekształceniem szkieletu, co prowadzi do problemów z oddychaniem, zaburzeń układu pokarmowego i krążenia. Nieleczona może nawet prowadzić do zgonu.

Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę cywilizacyjną. Osteoporoza występuje najczęściej u kobiet po menopauzie oraz osób po 70. roku życia. Czterokrotnie częściej dotyka kobiety, gdyż w ciągu ich całego życia ilość masy kostnej ulega zmniejszeniu nawet o 45–50 proc.

– Osteoporoza jest cichym zabójcą kości. Nierzadko pierwszym widocznym objawem choroby jest złamanie. Ważne, by do niego nie dopuścić. Wczesna diagnostyka i leczenie, jakie oferujemy w SPSK Nr 4 w ramach projektu „Zdrowe kości do starości” stanowi drogę skutecznej profilaktyki – mówi dr n. med. Karolina Turżańska z Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4, koordynatorka szpitalna projektu „Zdrowe kości do starości – program profilaktyki i leczenia osteoporozy u kobiet w Makroregionie Wschodnim”, który jest finansowany ze środków unijnych.

Program skierowany jest do kobiet w wieku 50-70 lat, deklarujących pracę zawodową lub gotowość do podjęcia zatrudnienia. – Uczestniczki projektu zostaną objęte działaniami edukacyjnymi oraz bezpłatnymi badaniami skriningowymi w kierunku osteoporozy. W programie nie mogą uczestniczyć osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą – wyjaśnia Alina Pospischil, rzecznik prasowy SPSK Nr 4.

Szybka ścieżka diagnostyczna

Panie zakwalifikowane do projektu będą mogły bezpłatnie skorzystać z badań przesiewowych, umawiając się na jednorazową wizytę do jednej z Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, z którą SPSK Nr 4 podpisał umowę współpracy. Podczas konsultacji w POZ lekarz za pomocą specjalnego kalkulatora wylicza 10-letnie ryzyko osteoporozy i w razie potrzeby kieruje pacjentkę do Ośrodka Profilaktyki Osteoporozy przy SPSK Nr 4 w Lublinie.

– Ogromną zaletą naszego programu jest szybka ścieżka diagnostyczna. Lekarz pierwszego kontaktu, który stwierdzi ryzyko występowania osteoporozy u danej pacjentki, ma trzy dni, aby poinformować o tym szpital przy ul. Jaczewskiego. Zazwyczaj następuje to jeszcze tego samego dnia. Następnie pacjentka zostaje umówiona na wizytę w naszym ośrodku. Zdarza się więc, że w ciągu tygodnia uczestniczka projektu dowiaduje się, czy ma osteoporozę i czy istnieją powody, aby wdrożyć leczenie – tłumaczy Małgorzata Czarnecka.

Najważniejsza jest profilaktyka

– W SPSK Nr 4 proponujemy najlepszą możliwą diagnostykę w kierunku osteoporozy. Uczestniczki projektu będą miały wykonane badanie gęstości mineralnej kości, czyli badanie rentgenowskie o niskiej, nieszkodliwej dawce promieniowania. Następnie wykonane zostanie zdjęcie rentgenowskie w kierunku występowania ewentualnych złamań. Kolejne, ogólne badanie pozwala lekarzowi dokładnie ocenić stan chorej i dobrać odpowiednie leczenie oraz suplementację. Pacjentki otrzymają też specjalne materiały informacyjne, dzięki którym lepiej zrozumieją chorobę oraz jej leczenie – tłumaczy dr hab. n. med. Tomasz Blicharski, prof. Uniwersytetu Medycznego, zastępca lekarza kierującego Kliniką Ortopedii i Rehabilitacji SPSK Nr 4 w Lublinie, kierownik medyczny projektu.

Dla pacjentek zdiagnozowanych w Ośrodku Profilaktyki Osteoporozy organizowane będą również spotkania z ekspertami, podczas których zdobędą wiedzę jak ograniczyć ryzyko zachorowania lub spowolnić postępy choroby.

– W leczeniu osteoporozy najważniejsza jest profilaktyka. Dieta bogata w wapń i witaminę D, uprawianie wysiłku fizycznego oraz unikania używek. Wczesna diagnostyka i leczenie eliminują możliwość pojawienia się zmian zwyrodnieniowych, złamań i niepełnosprawności w późniejszym czasie – dodaje prof. Blicharski.

Projekt „Zdrowe kości do starości…” będzie realizowany do grudnia tego roku. Ilość miejsc jest ograniczona.

Dodatkowe informacje na temat programu można uzyskać w biurze projektu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie pod numerem telefonu 81 72 44 914.

Opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here