Ze Świdnika ruszyła lawina na cały kraj

W niedzielę, 7 lipca w Świdniku odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia lipca 1980 roku. Świętowano 39. rocznicę tych przełomowych dla współczesnej historii Polski wydarzeń.


Uroczystości rozpoczęły się a terenie PZL od odegrania hymnu państwowego i utworu „Stąd ruszyła lawina”. Po uroczystych przemówieniach złożono kwiaty pod pomnikiem Świdnickiego Lipca, znajdującym się na terenie PZL-Świdnik S.A. O godzinie 10.00 w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku odbyła się uroczysta msza św, po której przemaszerowano ulicami Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Spółdzielczą do Urzędu Miasta Świdnik, gdzie odbyło się wręczenie odznaczeń związkowych i Krzyży Przyrzeczenia, a następnie festyn rodzinny. Nie zabrakło na nim atrakcji dla najmłodszych i dobrej muzyki.

Zagrał m.in. Mariusz Matera z zespołem The Cover. Uroczyste obchody zorganizował Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność”.

8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk w WSK Świdnik na wydziale obróbki mechanicznej. Robotnicy solidarnie połączyli siły, aby bronić godności człowieka i praw pracowniczych. Protesty rozpoczęte w Świdniku rozprzestrzeniły się na inne miasta Polski, zapoczątkowując ogólnopolskie strajki. Wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 przełamały barierę strachu i były początkiem wielkich zmian prowadzących do powstania wolnej Polski.

(EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here