Ze Świdnika do Strasburga

W przyszłym roku 24-osobowa grupa z I LO w Świdniku wyjedzie zwiedzać Parlament Europejski. Wycieczkę dla wszystkich wygrała ósemka licealistów, którzy zwyciężyli w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej „Euroscola”.
W mijającym roku szkolnym w I LO powstało nowe koło zainteresowań, zajmujące się zagadnieniami historyczno-politologicznymi. Należą do niego głównie uczniowie klas pierwszych. Mimo że koło istnieje dopiero niecały rok szkolny, to jego członkowie mają już na swoim koncie tytuł laureata w Wojewódzkim Konkursie Debat Oxfordzkich.
Na tym jednak nie koniec. Licealiści postanowili spróbować swoich sił również w „Euroscoli”, czyli Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Kilka dni temu wszystko stało się jasne. Wśród dziesięciu drużyn, które zwyciężyły w konkursie, znalazła się również grupa z I LO w Świdniku. Rywalizacja nie była łatwa. Uczniowie już od miesięcy przygotowywali się do konkursu. W kwietniu wzięli udział w eliminacjach.
– Zespół rozwiązywał quiz „Euroscoli”, w którym liczyła się poprawność merytoryczna odpowiedzi i czas ich udzielenia. Od początku II semestru analizowaliśmy tematy, które zawsze występują w tym konkursie – mówi Elżbieta Derek, opiekunka politologicznych prymusów. – Były to tematy dotyczące ustrojów politycznych, państw europejskich, doktryn politycznych, systemów wyborczych, Unii Europejskiej, jej organów i funkcjonowania, traktatów europejskich, instytucji, historii integracji, gospodarki i ekonomii, społeczeństwa Europy, historii krajów członkowskich UE, zagadnień z geografii, kultury, zabytków, sławnych ludzi, ciekawostek, jednym słowem wszystkiego.
Zwycięska drużyna z „Bronka” liczyła osiem osób, ale z nagrody skorzysta 24 uczniów. Cała grupa wyjedzie w maju przyszłego roku do Strasburga. – Aby zakwalifikować się na listę uczestników wycieczki, trzeba będzie jednak spełnić wiele warunków związanych z umiejętnościami językowymi i wiedzą z zakresu politologii – dodaje Aneta Jagieła, zastępca dyrektora I LO w Świdniku.
Uczniowie odwiedzą Parlament Europejski. Sprawdzą również w praktyce, jak działa jedna z najważniejszych instytucji unijnych. W ramach wizyty licealiści wezmą udział w symulowanej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego: będą pracować w komisjach i głosować nad rezolucjami, czyli stanowiskami. Uczniowie podczas prac w PE przejdą również praktyczny egzamin językowy, ponieważ obrady nie będą prowadzone po polsku. Dla I LO jest to drugie zwycięstwo w „Euroscoli”. Poprzedni tytuł laureata uczniowie zdobyli w 2013 roku. W grudniu tego samego roku ponad 20-osobowa grupa ruszyła do Strasburga. (kal)

Skład zwycięskiej drużyny

Wojciech Radek 1c, Bartosz Sterniczuk 1c, Natalia Karpiuk 1a, Aleksander Kowalczyk 1a, Konrad Kwiatkowski 1a, Mateusz Klimek 1a, Damian Łagowski 2c i Jakub Budzyński 1c.