Żeberka już ciepłe

Nieco później niż przed rokiem, bo od ubiegłego poniedziałku (28 września) rozpoczął się w Lublinie nowy sezon grzewczy. – Ciepło systemowe popłynęło do większości lubelskich osiedli. O rozpoczęcie dostaw zwróciły się do nas m.in.: Czechów, Czuby, LSM, Kolejarz, Motor oraz część wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych praktycznie w całym mieście – mówi Teresa Stępniak-Romanek rzecznik prasowy Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A.


Jak podkreśla rzeczniczka LPEC obecnie to odbiorcy decydują, kiedy chcą rozpocząć ogrzewanie w swoich budynkach.

– Zachęcamy, aby nie zwlekać z tą decyzją i nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia bryły budynku. Ogrzanie takiego wyziębionego obiektu jest o wiele bardziej kosztowne niż utrzymanie względnie stałej temperatury – podkreśla Teresa Stępniak-Romanek.

Mieszkańcy i użytkownicy lokali w zasobach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych zgłaszają potrzebę uruchomienia dostawy ciepła do swoich zarządców lub administratorów. Zarządcy (administratorzy) decyzję o rozpoczęciu dostawy ciepła przekazują do LPEC.

Mieszkańcy nie muszą się również martwić o niepotrzebne koszty ogrzewania, kiedy na dworze zrobi się nagle ciepło.

– Węzły cieplne LPEC wyposażone są w urządzenia automatyki pogodowej, które regulują dostawę ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz. Dodatkowo odcinają dostawę ciepła, kiedy temperatura na zewnątrz wzrośnie do określonego poziomu – najczęściej jest to 12 lub 15 stopni. I odwrotnie jeśli temperatura spadnie, ciepło automatycznie znowu popłynie do kaloryferów. Tym samym mieszkaniec płaci tylko za ciepło, z którego faktycznie skorzystał – dodaje pani rzecznik i przypomina, również mieszkańcom Lublina, aby przed planowanym rozpoczęciem dostawy ciepła maksymalne odkręcili zawory termostatyczne przy swoich kaloryferach. Dzięki tej drobnej czynności unikniemy zapowietrzenia grzejników, podczas napełniania wodą instalacji centralnego ogrzewania.

W ubiegłym roku sezon grzewczy rozpoczął się 19 września i potrwał dokładnie osiem miesięcy, do 18 maja.

BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here