Żerują na wcześniejszych emerytach

Lubelski ZUS przestrzega przed oszustami, którzy za opłatą oferują wyliczenie wysokość emerytury bądź nawet jej załatwienie jej podwyższenia i przypomina, że pomoc w wypełnianiu wniosków i wyliczaniu emerytury przez ZUS jest darmowa.


W związku z obniżeniem od października br. wieku emerytalnego w całym kraju już ok. 176 tysięcy osób zgłosiło do ZUS wniosek o przejście na emeryturę. To zainteresowanie próbują wykorzystać oszuści.
– Płyną do nas sygnały od klientów, którym nieuczciwe osoby proponowały odpłatne wyliczenie emerytury – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Oszuści namierzają potencjalne ofiary zwykle w okolicach siedziby instytucji. Później zaczepiają przyszłego emeryta na ulicy albo pukają do jego drzwi. Proponują, że wyliczą emeryturę w rzekomo korzystniejszy sposób niż zrobiłby to ZUS. Żądają za to pieniędzy.
– Pomoc pracowników ZUS w wypełnianiu wniosków i wyliczaniu emerytury jest zawsze darmowa. Doradcy korzystają ze specjalnego kalkulatora z dostępem do danych z konta ubezpieczonego. Nie odwiedzają potencjalnych emerytów w ich domach, nie dzwonią do nich, a tym bardziej nie zaczepiają ich na ulicy – przypomina Małgorzata Korba, rzecznik prasowy lubelskiego ZUS.
Do placówek instytucji w woj. lubelskim nie dotarły podobne informacje, ale ZUS woli dmuchać na zimne. Radzi przyszłym i obecnym emerytom ostrożność i kontakt z policją, jeśli ktoś złoży im podejrzaną wizytę – dodaje Małgorzata Korba.
W Łodzi np. oszust miał podawać się za pracownika Zakładu i za opłatą obiecywał załatwić dodatkowe świadczenie.
ZUS zaleca przyszłym i obecnym emerytom ostrożność i kontakt z policją, jeśli ktoś złoży im propozycję odpłatnego wyliczenia emerytury. MG, BCH