Zeskanowane miasto posłuży uczelniom

Pionierski pomysł w skali kraju: ratusz podpisał z czterema lubelskimi uczelniami umowę
„o wspólnym dostępie do zbiorów danych przestrzennych”. Chodzi o udostępnienie zeskanowanego Lublina w technologii 3D.
Repozytorium to nazwa nowego miejsca, w którym będzie się przechowywało dane dotyczące przestrzeni naszego miasta. Prace nad tym projektem trwały przeszło rok. Teraz do wspólnego stołu i podpisania umowy zasiedli przedstawiciele czterech lubelskich uczelni, które reprezentowali: ks. dr hab. Marcin Tkaczyk prof. KUL, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. Nauki i Kontaktów Międzynarodowych, dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS, prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. nauki, wdrożeń i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego. W imieniu urzędu miasta dokument podpisał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.
Pomysł zaczął kiełkować w 2014 r., gdy Urząd Miasta Lublin zlecił zeskanowanie laserem powierzchni gminy w technologii 3D. Efekt tej pracy są w Internecie, w tzw. wirtualnej chmurze. Dzięki tej technologii można wykonywać bardzo dokładne, trójwymiarowe modele znajdujących się w przestrzeni miasta budowli.

– Do tej pory brakowało forum do wymiany takich informacji, mam nadzieję, że to porozumienie przyczyni się do regularnego wykorzystania nowoczesnych technologii przez młodych naukowców – mówi Mirosław Hegemajer, dyrektor wydziału Budownictwa i Architektury UM. Miasto zamierza udostępniać te dane odpłatnie, ale uczelnie mają z nich skorzystać za darmo. – My na przykład potrzebujemy takiej bazy danych np. do oszacowania potencjału solarnego budynków. Chodzi o wykorzystanie przestrzeni dachowych pod kątem montażu ogniw fotowoltaicznych. Na tej podstawie można ocenić, ile dana połać dachowa jest w stanie tego promieniowania przyjąć. To tylko jedno z wielu potencjalnych zastosowań tej umowy – mówi prof. Zbigniew Grądzki, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego. Repozytorium jest kolejnym wymiarem współpracy ratusza z uczelniami.
(EM.K.)