Zespół może więcej

– W Świdniku powstaną dwa zespoły przedszkoli zamiast dotychczasowych czterech samodzielnych placówek – tak zdecydowali radni podczas majowej sesji rady miasta. Jak zapowiadają urzędnicy dzieci, rodzice i pracownicy nie odczują żadnej różnicy, a połączenie jednostek przyniesie oszczędności i usprawni zarządzanie.


Zgodnie z uchwałą rady w skład Zespołu Przedszkoli nr 1 wejdzie Przedszkole nr 2 przy ul. Okulickiego i Przedszkole nr 3 przy ul. Hotelowej. W zespole nr 2 znajdą się Przedszkole nr 4 przy ul. Piłsudskiego i Przedszkole nr 6 przy ul. Środkowej. Zmiany wejdą w życie od września br.

– Dzięki połączeniu będzie można sprawniej zarządzać placówkami, a pieniądze na ich funkcjonowanie wydawać racjonalniej – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik. – Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne, to zamiast czterech dyrektorów będzie dwóch, ale każda z placówek tak jak teraz zachowa odrębną radę pedagogiczną i radę rodziców. Niewykluczone, że w zespołach powołani zostaną wicedyrektorzy.

Ratusz spodziewa się, że dyrektorzy zespołów, dzięki temu, że realizować będą większe zamówienia wynegocjują niższe ceny np. zakupu produktów, wyposażenia, czy usług remontowych. Będzie im łatwiej zorganizować zastępstwa w przypadku choroby pracowników, czy zorganizować pracę np. logopedów, czy nauczycieli języków obcych. Magistrat zapewnia, że połączenie przedszkoli nie wpłynie na zmniejszenie liczby etatów nauczycielskich, a jeśli pojawią się oszczędności, będzie je można przeznaczyć na podwyżki dla pracowników.

W nowej formule placówki będą funkcjonować już od września. Dla dzieci i rodziców nic się nie zmieni. Przedszkolaki tak jak dotychczas rozpoczną zajęcia w tych samych budynkach i w tych samych grupach, a rekrutacja do każdej placówki będzie prowadzona oddzielnie. JN

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here