Zespoły się sprawdzają

Tak uważa miasto, które właśnie podsumowało pierwsze miesiące funkcjonowania działającego od września br. Zespołu Przedszkoli nr i nr 2.


Władze miasta, decydując się na połączenie czterech miejskich przedszkoli w dwa zespołu, przekonywały, że to usprawni zarządzanie nimi i ich funkcjonowanie, a do tego przyniesienie oszczędności. Będzie np. wspólna dyrekcja i księgowość, a zespoły zamawiając większą liczbę np. pomocy dydaktycznych, zabawek czy obiadów dla dzieci, będą mogły uzyskać od dostawców lepsze ceny. Dla samych dzieci i ich rodziców nic nie miało się zmienić.

– Pierwsze miesiące funkcjonowania zespołów pokazują, że nasze założenia były słuszne. Pod koniec roku zwykle wszystkie placówki oświatowe w tym przedszkola, składały do urzędu miasta wnioski o dodatkowe środki, ponieważ brakowało pieniędzy, na niektóre wydatki, w tym na wynagrodzenia. W tym roku jest inaczej, bo z przedszkoli tych wniosków jest zdecydowanie mniej – mówi Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

Od nowego roku w ślad za przedszkolami w zespół połączone zostaną również obydwa miejskie żłobki. Powody utworzenia zespołu żłobków są takie same jak w przypadku przedszkoli.

– Żłobki nie działają w przeciwieństwie do przedszkoli na podstawie ustawy o systemie oświaty i zespół żłobków tworzymy jako jednostkę budżetową. Liczymy, że to również przyniesie oszczędności i usprawni zarządzanie – wyjaśnia sekretarz Jankowska.

Do tego miasto planuje wprowadzić specjalną aplikację dla rodziców przedszkolaków. Dzięki niej rodzice będą nie tylko otrzymywać z placówek różne informacje, ale również np. uiścić opłatę za przedszkole i wyżywienie. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here