Zeznania podatkowe podliczone

Rekordzista musiał dopłacić fiskusowi 650 tys. zł. A największa kwota nadpłaty to ponad 300 tys. zł. Coraz chętniej rozliczamy się drogą elektroniczną i wspieramy organizacje pożytku publicznego. Najczęściej korzystamy z ulgi rodzinnej. Tak w skrócie wygląda podsumowanie zeznań podatkowych mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego za 2015 rok.

Jak informują urzędnicy z chełmskiej skarbówki, w tym roku zeznania podatkowe złożyło 52 085 mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego. Około 46 proc. zrobiło to za pomocą internetu.
– To mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym roku. Życzylibyśmy sobie, żeby jeszcze choć 10 proc. więcej naszych podatników składało zeznanie w ten sposób – mówi Alicja Kupczyńska, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie.
Rekordowa kwota nadpłaty, wynikająca z rozliczenia podatkowego za ubiegły rok, to 310 tys. zł. Zaś największa kwota, jaką jeden z podatników musiał dopłacić skarbówce to aż 650 tys. zł. Oczywiście oba przypadki dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą.
Jeśli chodzi o ulgi podatkowe, mieszkańcy Chełma i okolic najczęściej korzystają z tej na dzieci. Z zeznań podatkowych wynika, że odpisali z tego tytułu 17,4 mln zł. Z ulgi rehabilitacyjnej mieszkańcy regionu skorzystali na kwotę 6,7 mln zł. Coraz mniej popularna staje się za to ulga na internet. – To wynik tego, że zmieniły się zasady jej rozliczania i coraz mniej podatników może z niej skorzystać – zaznacza A. Kupczyńska.

Dane US w Chełmie pokazują również, że coraz chętniej przekazujemy jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W zeznaniach podatkowych za 2015 rok wsparliśmy OPP kwotą 1 260 544 zł. Najczęściej jeden procent z Chełma wędrował na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia oraz Fundacji „Avalon”.
Pracownicy US wciąż weryfikują zeznania za 2015 rok i sprawdzają ich prawidłowość. Ze danych urzędu wynika również, że nie wszyscy wywiązali się z obowiązku rozliczenia. W Chełmie PIT-ów nie złożyło około 800 podatników. (kw)