Zielona oaza między osiedlami

Prawdopodobniej jeszcze w tym roku powstanie projekt zagospodarowania terenów zielonych między osiedlami Brzeziny I i II. Ratusz ma już zarezerwowane pieniądze unijne na tę inwestycję i na trzy kolejne związane z tworzeniem miejsc wypoczynku dla mieszkańców.
Zielony korytarz między os. Brzeziny I i II od dawna już budzi zainteresowanie mieszkańców. Do ratusza trafiały już wnioski o budowę w tym miejscu boisk. W pierwszej edycji budżetu obywatelskiego świdniczanie wybrali również projekt zakładający powstanie w tym miejscu ścieżki rowerowej i chodnika. Ostatecznie jednak, mimo poparcia mieszkańców, władze ratusza postanowiły inwestycji nie wykonywać w tym roku. Nie oznacza to jednak, że sprawa zagospodarowania terenów między osiedlami zeszła na dalszy plan. Sprawą zajęli się radni miejscy.
– Po załatwienia spraw własnościowych i budowie kolektora można już przystąpić do opracowania dokumentacji zagospodarowania tego obszaru. Wyżej wymienione tereny aż proszą się o zmianę ich przeznaczenia na potrzeby społeczności. W tej chwili oprócz trawy i wybiegu dla psów nic na nich nie ma – mówi Alfred Bondos, przewodniczący komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w radzie miasta, która zajmowała się sprawą.
Przedstawiciele ratusza tłumaczą z kolei, że mają już zarezerwowane pieniądze unijne w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego na zagospodarowanie terenu między osiedlami.
– Łączna kwota, którą dostaniemy w ramach zielonego LOF to 4,1 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na zagospodarowanie czterech obszarów na terenie miasta – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Realizacja projektu została zapisana na 2017 rok. Natomiast my byśmy chcieli ją przyspieszyć, więc jeszcze w tym roku, jeśli będą pieniądze przeznaczymy je na przygotowanie dokumentacji.

W przypadku terenu zielonego między os. Brzeziny I i II przedstawiciele ratusza planują m.in. przeprowadzenie niwelacji terenu, zadrzewienie, budowę alejek i ustawienie małej architektury.
W ramach zielonego LOF wykonany zostanie również park wokół przyszłych obiektów sportowych przy ul. Fabrycznej. Inwestycja będzie obejmować budowę alejek, zagospodarowanie zieleni, budowę tras dla rowerzystów i biegaczy a nawet wykonanie tężni. Z udziałem pieniędzy unijnych zmienić się ma również teren po dawnym wysypisku śmieci przy ul. Krępieckiej. Około hektarowy obszar zamieni się w park. Zielony LOF obejmie także zagospodarowanie terenów źródliskowych za bazą PK Pegimek. 
(kal)