Zielone miejsca dla Ciebie

Lubelska firma Architektura Zieleni Hortus złożyła najtańszą ofertę na wykonanie pięciu skwerów w Lublinie z ozdobnymi roślinami i miejscami do siedzenia. „Miejsca dla Ciebie” powstaną przy ul. Chmielarczyka, przy skrzyżowaniu ulic Hempla/Peowiaków, przy ul. Krótkiej (od strony Krakowskiego Przedmieścia) oraz przy ul. Lipowej 15, w pobliżu przystanku i po drugiej stronie ulicy, pomiędzy blokami (przy posesjach nr 10-12).


Nowe miejsca odpoczynku dla lublinian mają być wygodne i estetyczne. Za ich projekt odpowiada zespół Miejskiego Architekta Zieleni i pracownicy Rady Kultury Przestrzeni. – Zieleńce w tych lokalizacjach są niezwykle istotne dla estetyki śródmieścia, a dzięki nowemu zagospodarowaniu zyskają nowe funkcje użytkowe – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Jest spora szansa, że w śródmieściu zrobi się ładniej i w dzień, i w nocy, bo powstałe na skwerkach siedziska mają być podświetlane ledowymi lampkami. Przy niektórych „Miejscach dla Ciebie” znajdą się również poidełka, np. przy Lipowej 15, gdzie powstanie zielony skwerek dla oczekujących na autobus. W przeszłości znajdowała się tu jedna z baszt obronnych miasta – teraz, oprócz upamiętniającej ją tabliczki, stanie też słup do ładowania telefonów (takie urządzenie pojawi się też na placyku przy ulicy Chmielarczyka i przy skrzyżowaniu ulic Hempla/Peowiaków). Niektóre zieleńce wykorzystają już istniejące nasadzenia. Przy Lipowej 10-12, pomiędzy blokami przybędzie kwiatów, bo część posadzili już sami mieszkańcy. Teraz, zamiast zniszczonego żywopłotu i zadeptanego chodnika, pojawi się kwitnący ogród z ławkami okolonymi przez pachnące krzewy: tawułę japońską i lilaki.

Zielone i pachnące miejsca odpoczynku

Przyjemnie zrobi się również na ulicy Chmielarczyka. Na tym zieleńcu planowane jest nasadzenie kilkuset krzewów liściastych, bylin, roślin cebulowych i pnączy. Miejsce zdobić mają wieloletnie rośliny cieniolubne i zadarniające, m.in.: runianka i funka, a także posadzony od strony parkingu jaśminowiec wonny. Najważniejsze będą tu drzewa, które ocienią pięć nowych ławek w kształcie prostokąta. Natomiast miejsce przy skrzyżowaniu ul. Hempla, ul. Peowiaków i ul. Kołątaja ozdobią krzewy posadzone na jednej rabacie z rosnącym tam już klonem, jaworem i lipą drobnolistną. Oprócz ławek na skwerku na znaleźć się monocykl, który za pomocą napędu rowerowego będzie uruchamiał wodę. Z tego źródełka wody pitnej skorzystają odpoczywający na placu. Kolejne „Miejsce dla ciebie” powstanie na początkowym fragmencie ul. Krótkiej od strony Krakowskiego Przedmieścia. Na nowej nawierzchni z betonowych płyt ustawione będą cztery siedziska, m.in. duża pomarańczowa kostka. Nowe miejskie skwerki zostaną oddane do użytku najprawdopodobniej we wrześniu tego roku.

Otwarcie ofert

Taki termin wskazał ratusz w ogłoszonym przetargu na wykonawstwo inwestycji. Stanęło do niego pięć firm. Lubelska firma Architektura Zieleni Hortus złożyła ofertę na kwotę 576 275,91 zł. Nieco więcej chciała firma Garden Concept Architekci Krajobrazu z Lublina – 698 640,00 zł. Ponad 700 tysięcy zł proponowały dwie firmy: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Milejowa – 734 792,30 zł i lubelska spółka Garden Designers Derkacz i wspólnicy – 747 949,29 zł. Zdecydowanie najdroższa była oferta pruszkowskiej firmy STRABAG – 972 575,03 zł. – Wszystkie podmioty określiły termin wykonania inwestycji w ciągu 120 dni od dnia od momentu podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą, więc kryterium decydującym o wyborze wykonawcy była cena – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. (EM.K.)