Zielone światło dla Centrum Kultury przy Łabędziej

Dzisiaj przy ul. Łabędziej 15, w dawnym pawilonie handlowym, mieszczą się: Centrum Młodzieży „Nie lękajcie się” oraz Środowiskowy Hufiec Pracy. Za dwa lata, w tym miejscu oraz na pobliskim parkingu, wyrośnie nowe Centrum Kultury Bronowice

Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata Bronowice doczekają się Centrum Kultury z prawdziwego zdarzenia. W obiekcie, przy ulicy Łabędziej 15 znajdą się: profesjonalna scena z zapleczem technicznym i widownią na ponad 200 osób, a także sale do zajęć dla dzieci, młodzieży i seniorów.


O budowę nowego ośrodka kultury od dłuższego czasu zabiegały Społeczny Komitet Mieszkańców Bronowic oraz rada dzielnicy.

– Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice, który ma siedzibę w budynku Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Krańcowej 106, zupełnie nie przystaje do dzisiejszych czasów. To dwie niewielkie sale i kilka pokoi biurowych. Powstał przed 60 laty w czasie „odwilży gomułkowskiej” i był prezentem Fabryki Samochodów Ciężarowych dla mieszkańców Bronowic i nie tylko – mówi Andrzej Szyszko, przewodniczący rady dzielnicy i prezes SKM Bronowice.

Mieszkańcy postanowili zawalczyć o budowę nowego Domu Kultury, tak jak wcześniej z powodzeniem o powstanie przy ul. Łabędziej centrum sportowego-rekreacyjnego z basenem i halą sportową czy też VI Komisariatu Policji, który zostanie oddany do użytku już za trzy miesiące. Rada dzielnicy i SKM Bronowice przygotowały obywatelski projekt uchwały wprowadzającej budowę centrum do planu inwestycji miejskich. Dokument miał być już procedowany podczas poprzedniej sesji, ale ze względu na niewłaściwe sformułowania oraz omyłkowe określenie numeru działki, co zauważono w czasie posiedzenia komisji, rozpatrującej zgłoszony projekt, „wypadł” z programu majowego posiedzenia rady.

Teraz, po naniesieniu poprawek, nic już nie stanęło na przeszkodzie, by radni mogli wprowadzić do planu inwestycji miejskich w Lublinie w latach 2019-2021 budowę Centrum Kultury przy ul. Łabędzie 15. Podczas ostatniej, nadzwyczajnej sesji rada miasta niemal jednogłośnie poparła projekt. Za głosowało 28 radnych, przeciw był tylko jeden (Bartosz Margul). Pieniądze na budowę mają pochodzić z rezerwy budżetu miasta.

– Szacujemy, że koszt powstania Centrum Kultury to około 8 milionów. Wiemy, jaka jest sytuacja finansowa miasta, dlatego na obiekt przy Łabędziej 15 chcemy pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych – mówi Andrzej Szyszko, przewodniczący Rady Dzielnicy i prezes SKM Bronowice. O tym, że inicjatorzy budowy ośrodka potrafią znaleźć pieniądze na inwestycje, pokazali już przy budowie centrum sportowo-rekreacyjnego z basenem. Dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego postał przepiękny obiekt za 27 milionów złotych.

Poniedziałkowa decyzja radnych oznacza, że prace nad Centrum Kultury formalnie mogą się rozpocząć.

– Liczę, że jak najszybciej, w ciągu dwóch, trzech miesięcy, zostanie opracowana koncepcja. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku mogłaby rozpocząć się budowa Centrum Kultury Bronowice. Obiekt powstałby do końca 2021 roku – kończy Andrzej Szyszko. BD